SRBIJA: Tim stranih i domaćih arheologa otkrio NASELJE staro 7000. godina na prostoru BANATA: „Odavde je sve počelo“
Prema izveštajima, arheolozi su otkrili ranije nepoznato praistorijsko naselje značajne veličine u jugoistočnoj Evropi.
Prema izveštajima, veruje se da ova praistorija datira oko 7.000 godina u period kasnog neolita, gde se ovo naselje nalazi u blizini reke Tamiš u regionu Banata u severoistočnoj Srbiji, zemlji bez izlaza na more na Balkanu.
„Ovo otkriće ima izuzetan značaj, jer je u regionu srpskog Banata identifikovano nekoliko većih kasnoneolitskih naselja“, kaže vođa istraživanja Martin Furholt sa Instituta za praistorijsku i protoistorijsku arheologiju (IPPA) Univerziteta Kil u Nemačkoj.
Izveštaji dalje dodaju da su istraživači koristili geofizičke metode da bi u potpunosti mapirali obim naselja, što je dalje otkrilo područje koje se prostire na otprilike 11-13 hektara, okruženo sa četiri do šest rovova. „Naselje ove veličine je zaista izvanredno. Geofizički podaci takođe pružaju uvid u strukturu lokacije pre 7.000 godina“, primetio je Fin Vilks, vođa tima nemačko-srpskog istraživačkog tima sa IPPA.
Pored mapiranja, arheolozi su istražili površinu tla u potrazi za artefaktima, što ukazuje na povezanost sa vinčanskom kulturom, datovanom između 5400. godine pre nove ere. i 4400 pne. Ova praistorijska grupa okupirala je jugoistočnu i centralnu Evropu, prvenstveno za Srbiju, Mađarsku, Rumuniju, Bugarsku, Hrvatsku, Bosnu, Crnu Goru i Severnu Makedoniju. Poznata po osnivanju nekih od najvećih praistorijskih naselja u Evropi, vinčanska kultura ostavila je poseban trag u regionu.
NE PROPUSTITE! AUSTRALIJSKI FILOZOF KOJI IMA REŠENJE PROTIV „ELITE“
Dok je novootkriveno naselje u blizini savremenog sela Jarkovac u Vojvodini vezano za vinčansku kulturu, ono ispoljava i snažne uticaje regionalne banatske praistorijske kulture. „Ovaj aspekt je vredan pažnje, s obzirom na ograničeno poznavanje naselja sa materijalom kulture Banata u današnjoj Srbiji“, primetio je Vilks.
Očekuje se da će tekuća analiza nalaza sa lokacije baciti dodatno svetlo na praistorijska društva u regionu. „Jugoistočna Evropa igra ključnu ulogu u razumevanju širenja znanja i tehnologija tokom ranih perioda ljudske istorije, uključujući pojavu društvenih nejednakosti“, dodao je Furholt. Ovaj region je bio svedok početne pojave novih tehnologija i znanja, kao što je obrada metala, u Evropi, dodao je on.