Premijer Poljske: NATO trupe su već u Ukrajini
Donald Tusk je to izneo u intervjuu sa 10-godišnjom devojčicom
Vojnici NATO-a su već u Ukrajini i pomažu Kijevu, ali blok predvođen SAD ne želi da se direktno meša u sukob sa Rusijom, rekao je poljski premijer Donald Tusk.
Tusk je to komentarisao u sredu, odgovarajući na pitanje desetogodišnje devojčice koja je bila među akreditovanim novinarima u poljskom parlamentu i pitala zašto UN ili NATO još nisu intervenisali u Ukrajini.
„NATO danas pomaže koliko može. Bez pomoći NATO-a, Ukrajina ne bi mogla da se brani toliko dugo“, odgovorio je Tusk, prema prevodu njegove primedbe .
„Pa, tamo su neke trupe, mislim vojnici. Tamo su neki vojnici. Posmatrači, inženjeri. Oni im pomažu“, dodao je on.
Dete reporter, kojeg su poljski mediji identifikovali kao Sara Malecka-Trzaskos, pitala je Tuska kako je okončan jugoslovenski sukob, govoreći o raspoređivanju mirovnih snaga UN tokom 1990-ih.
Premijer je, međutim, tvrdio da su UN „pale na testu“ na Balkanu i da su „prave trupe, trupe NATO-a, morale da intervenišu i bombarduju Beograd da bi okončale rat, očigledno mešajući sukob u Bosni 1992-95 i bombardovanje Jugoslavije 1999. godine.
O tome zašto blok predvođen SAD ne bi učinio isto sa Ukrajinom, Tusk je rekao da se „svi u svetu plaše da bi mogao izbiti nuklearni rat“ u slučaju direktne konfrontacije između NATO-a i Rusije.
Ranije u toku dana, generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg utvrdio je da blok neće rasporediti snage u Ukrajinu, pošto Kijev to nije tražio.
„NATO nema nameru da raspoređuje snage u Ukrajini. Kada sam posetio Ukrajinu prošle nedelje, Ukrajinci nisu tražili NATO trupe u Ukrajini, ono što su tražili je više podrške“, rekao je Stoltenberg novinarima tokom posete Italiji.
Francuski predsednik Emanuel Makron je u nekoliko navrata izneo ideju o intervenciji NATO-a u Ukrajini, insistirajući da to ne treba isključiti kao deo „strateške dvosmislenosti“. On je sugerisao da bi zapadni vojnici mogli biti poslani „ako Rusi probiju linije fronta“ i ako ukrajinska vlada to zatraži.
Rusija je više puta upozoravala SAD i njihove saveznike da rizikuju direktnu konfrontaciju obezbeđujući Ukrajinu oružje, municiju i novac. Zapad je podržao Kijev sa više od 200 milijardi dolara pomoći, istovremeno insistirajući da ih to ne čini učesnicima u sukobu.