Britanski premijer Sunak podržava agendu: prepoznavanje lica i masovni nadzor
Britanski premijer Riši Sunak stavio je političku težinu iza upotrebe tehnologije za prepoznavanje lica o kojoj se raspravljalo.
Direktno odobravanje kontroverzne tehnologije došlo je u govoru koji je deo njegove predizborne kampanje; on koristi ovu vrstu tehnologije za teme kao što je efikasnija borba protiv kriminala.
Ali Sunak se tu nije zaustavio, tražeći i od publike na konferenciji Policy Exchange u Velikoj Britaniji da „zamisli sistem socijalne pomoći u kojem nam nove tehnologije omogućavaju da se obračunamo sa prevarantima koji iskorištavaju vredne poreske obveznike koji ga finansiraju“ – što se smatra implicitnim odobravanje masovnog državnog nadzora nad bankovnim računima ljudi.
Dolazi vreme slobode, pred nama su odlučujući dani | Borislav Antonijević | Mario Zna, 277 Uživo
Ali uprkos Sunakovom pokušaju da ove šeme predstavi kao korisne za društvo, zagovornici privatnosti kao što je Big Brother Watch odbacuju i nadzor bankovnih računa i prepoznavanje lica uživo kao distopijske pretnje građanskim pravima i privatnosti ljudi.
Kompromis između potencijalnog olakšavanja hvatanja kriminalaca i prevaranta i ugrožavanja finansijske i fizičke privatnosti čitave populacije neprihvatljiv je za ovu neprofitnu organizaciju, koja politiku špijuniranja od strane banaka i nadzora prepoznavanja lica naziva udarom na privatnost, sa opasnim implikacijama.
I, Big Brother Watch je ponudio svoj „prevod“ Sunakovih izjava:
„Zamislite ovo: Vlada špijunira SVE naše bankovne račune pod pretpostavkom da otkrije prevare i greške u socijalnom staranju…
Policija uzima otiske vašeg lica dok provodite dan na glavnoj ulici
Zamislite, nacija osumnjičenih.“
Alabama zabranila meso iz laboratorije! Posle Floride javljaju se države koje ne žele veštačko meso na stolu https://t.co/vG84SAtvaz
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) May 20, 2024
U pokušaju da se ovo izbegne, pokrenuta je peticija kako bi se sprečila vlada da dobije nova ovlašćenja u vezi sa nadzorom bankovnih računa, nazivajući ih, s jedne strane, suvišnim – pošto je vlada već opremljena da se nosi sa prevarama i zloupotrebom javnih sredstava.
Ali, s druge strane, svačija privatnost i druga prava bila bi ugrožena, i podložna eventualno proizvoljnim vladinim – tajnim – kriterijumima koje bi banke morale da poštuju.
U međuvremenu, Sunak stavlja novac poreskih obveznika tamo gde se podržava AI-nadzor, a izveštaji govore da je ekvivalent od 69,5 miliona dolara nedavno izdvojen kako bi se policiji omogućilo da „ubrza“ primenu prepoznavanja lica. I to je samo jedna od inicijativa na ovom prostoru.
Sunak je odabrao da „sedi na dve stolice sa veštačkom inteligencijom“ – što se svodi na: „AI je dobra ako je vlada koristi, a takođe je dobra kao izgovor za pojačavanje cenzure pod maskom borbe protiv štete na internetu“.
Međutim, čini se da sprečavanje zloupotrebe vlade putem nadzora, odgovarajuće regulative i transparentnosti nije na prvom mestu kada aktuelni britanski premijer govori o veštačkoj inteligenciji.