Četiri prirodna tretmana za ublažavanje alergija
Alergije mogu izgledati kao sinonim za nelagodnost i lekove, ali ne moraju biti. Mnogi prirodni lekovi su blizu koliko i vaša bašta u dvorištu ili lokalna prodavnica zdrave hrane. Evo četiri uobičajena, jeftina načina za borbu protiv alergijskih problema.
Repuh
Repuh je grm poreklom iz Evrope, Azije i Severne Amerike. Njegovi listovi su se tradicionalno koristili za umotavanje putera kako se ne bi topili po toplom vremenu – što je biljci dalo ime(Butterbur). Repuh se dugo koristi u tradicionalnoj medicini, najčešće za lečenje glavobolje i migrene, za ublažavanje bolova, zarastanje rana i za lečenje prehlade, astme i simptoma alergije.
U kineskoj medicini, repuh je poznat kao kuan dong i koristi se za jačanje kardiovaskularnog sistema, eliminisanje toksina i uklanjanje crva.
Anti-inflamatorna svojstva repuha olakšavaju simptome alergije, kao što su svrab očiju, kašalj i gušenje.
Nasumično kontrolisano ispitivanje objavljeno u BMJ upoređivalo je repuh i cetirizin — antihistaminik koji se koristi za lečenje alergija — kod učesnika sa sezonskim alergijskim rinitisom (peludna groznica). Rezultati su pokazali da je repuh delovao kao i cetirizin kod sezonskog alergijskog rinitisa, pri čemu su autori primetili da je dve trećine učesnika u grupi cetirizina prijavilo neželjene događaje povezane sa njegovim sedativnim efektima (pospanost i umor) uprkos tome što nije sedativni antihistaminik.
I koren i listovi repuha se koriste u medicini, ali za lečenje alergija, listovi su poželjniji. Repuh sadrži pirolizidinske alkaloide (PA) koji mogu imati toksični efekat na jetru, pa se biljka mora prerađivati i ne jesti sirova. Kada kupujete suplemente od repuha, uverite se da ste pronašli onaj sa uklonjenim PA.
Kopriva
Kopriva je moćna biljka sa dugom istorijom upotrebe u mnogim tradicionalnim lekovima. Biljka je poreklom iz Evrope, Afrike i zapadne Azije, ali je sada uobičajena širom sveta. Kopriva se tradicionalno koristila kao diuretik za lečenje poremećaja urinarnog sistema, za lečenje gihta jer izbacuje mokraćnu kiselinu iz sistema, za lečenje benigne hiperplazije prostate (uvećanje prostate), za upalna stanja kao što je artritis, i dobro je poznato za lečenje sezonskih alergija i svih njihovih pratećih simptoma. U kineskoj medicini kopriva se koristi za prečišćavanje krvi od toksina, regulisanje metabolizma i podršku plućima, bubrezima i jetri.
Kopriva je antioksidans, antiinflamatorni i prirodni kontrolor histamina. Poslednjih godina postala je sve popularniji prirodni lek za lečenje sezonskih alergija, a neki lekari sada preporučuju uzimanje liofilizovanog preparata pre početka sezone alergija.
Dvostruko slepa, randomizovana studija objavljena u Planta Medica uporedila je efekte liofilizovanog preparata od koprive sa placebom za lečenje alergijskog rinitisa (peludna groznica). Šezdeset devet osoba završilo je studiju nakon jedne nedelje tretmana. Studija je otkrila da su oni koji su koristili preparat od koprive dobili više olakšanja od onih koji su koristili placebo u globalnim procenama i dnevnim dnevnicima simptoma.
Još jedno randomizovano, dvostruko slepo, placebo kontrolisano ispitivanje procenjivalo je koprivu za lečenje simptoma alergijskog rinitisa. Sedamdeset dva pacijenta sa alergijskim rinitisom podeljena su u dve grupe – jedna je uzimala tabletu koprive od 150 miligrama – a druga je dobijala placebo četiri nedelje. Grupa koja je uzimala koprivu imala je statistički značajno smanjenje broja eozinofila u nosu – markera koji se koristi za dijagnostikovanje alergijskog rinitisa. Iako su drugi proučavani parametri dali različite rezultate, autori kažu da njihova ograničenja pokazuju potrebu za dugoročnijim studijama koje koriste koprivu za alergijski rinitis.
In vitro studije su takođe pokazale da kopriva inhibira nekoliko ključnih događaja koji dovode do upale, koja je odgovorna za simptome koji prate sezonske alergije. To uključuje blokiranje histaminskih receptora i stabilizaciju mastocita, sprečavajući aktivaciju proinflamatornih puteva povezanih sa alergijskim rinitisom.
Ruzmarin
Ruzmarin je drevna biljka poreklom sa Mediterana koja ima naizgled neograničen broj medicinskih upotreba. Ima antioksidativna, antiinflamatorna, antimikrobna, antiseptička, antifungalna i dijaforetska svojstva, a koristi se za stimulaciju cirkulatornog sistema, podržava zdravu funkciju mozga i jača imuni sistem. To je uobičajeni lek za glavobolju, prehladu i grip, gubitak pamćenja i nedostatak fokusa, anksioznost i depresiju. Takođe stimuliše folikule dlake i može se koristiti kod prerane ćelavosti ili drugih slučajeva gubitka kose.
U kineskoj medicini ruzmarin se zove mi die kiang. Njegova upotreba uključuje:
- Poboljšanje cirkulacije.
- Podrška imunološkom sistemu.
- Lečenje anksioznosti i depresije.
- Korist za mozak.
Stabljike i listovi se koriste u medicini i mogu se praviti kao čaj ili koristiti kao eterično ulje.
Naučna istraživanja su pružila ubedljive dokaze o lekovitim svojstvima ruzmarina. Studija koju je sproveo istraživački tim na Univerzitetu Brok pokazala je da ekstrakt ruzmarina efikasno smanjuje aktivaciju mastocita izazvanu alergijom, što je značajan nalaz koji naglašava potencijal ove biljke u upravljanju alergijama.
Majkl Jusef, student na završnoj godini i glavni autor studije, objasnio je značaj svojih nalaza u članku na veb stranici Univerziteta Brok.
„Postoji veliki efekat sa ekstraktom ruzmarina. U našoj studiji uspeli smo da pokažemo da ekstrakt ruzmarina ne samo da menja aktivaciju proteina u mastocitima koji dovode do upale, već i smanjuje hemikalije koje proizvode tipične simptome upale koje doživljavaju mnogi ljudi sa alergijama.
Kliničko ispitivanje objavljeno u Experimental Biology and Medicine pokazalo je da ekstrakt ruzmarina inhibira sezonski alergijski rinokonjunktivitis kod ljudi. Ispitivanje, 21-dnevna, randomizovana, dvostruko slepa, placebo kontrolisana paralelna grupna studija prilagođena uzrastu, tretirala je pacijente sa blagim sezonskim alergijskim rinokonjunktivitisom. Učesnici su tretirani ekstraktom ruzmarina – ili 200 miligrama ili 50 miligrama – ili placebom i svakodnevno su beležili simptome u dnevnik. Oni koji su primali ekstrakt imali su značajno smanjenje nivoa neutrofila i eozinofila u „tečnosti za ispiranje nosa“. Visok nivo neutrofila i eozinofila se koristi za dijagnozu alergijskog rinitisa kod pacijenata.
Ulje crnog kima
Ulje crnog semena, koje se naziva i crni kim, dolazi iz semena biljke nigella sativa i koristi se milenijumima u tradicionalnoj medicini. Ima ogromnu listu prednosti, uključujući moćnu sposobnost da ubija mikrobe, svojstva protiv raka, podršku zdravlju jetre, zaštitu kože, stimulaciju rasta kose, ravnotežu holesterola i lečenje infekcija.
Tri glavne bioaktivne komponente ulja crnog semena su:
- Timokinon (antioksidans, antiinflamatorna, antibakterijska, analgetička, antipiretička, antikancerogena svojstva)
- Timohidrokinon (antioksidantna, antiinflamatorna, antihistaminska, imunomodulatorna i antikancerogena svojstva)
- Timol (protivupalno, antioksidativno, antihiperlipidemijsko)
Prema pregledu objavljenom u Nutrients:
„Pleiotropski farmakološki efekti crnog kima i njegove glavne bioaktivne komponente timohinona (TK) manifestuju se njihovom sposobnošću da ublaže oksidativni stres i upalu, i da promovišu imunitet, opstanak ćelija i energetski metabolizam, koji su u osnovi različitih zdravstvenih koristi, uključujući zaštitu od metaboličkih, kardiovaskularnih, digestivnih, jetrenih, bubrežnih, respiratornih, reproduktivnih i neuroloških poremećaja, raka itd. Štaviše, crni kim deluje kao antidot, ublažavajući različite toksičnosti i neželjene efekte izazvane lekovima.
Studija objavljena u Anti-inflamatornim i antialergijskim agensima u medicinskoj hemiji ispitala je korišćenje ekstrakta ulja crnog semena kao kapi za nos za lečenje alergijskog rinitisa. Učesnici su podeljeni u šest grupa – onih sa teškim, umerenim ili blagim simptomima – pri čemu je svaka grupa imala kontrolu. Aktivne grupe su dobijale ulje crnog semena, dok su kontrolne grupe dobijale obično prehrambeno ulje.
Posle šest nedelja lečenja:
- U grupi sa teškim simptomima, 58,3 posto je bilo bez simptoma, a 25 posto se poboljšalo.
- U grupi sa umerenim simptomima, 68,7 procenata je bilo bez simptoma, a 25 procenata se poboljšalo.
- U grupi sa blagim simptomima, 100 posto je bilo bez simptoma.
Ukupno, 92,1 odsto učesnika u grupi koja je uzimala ulje crnog semena imalo je poboljšane simptome ili je bilo bez simptoma, dok je 30,1 odsto imalo poboljšanje u kontrolnoj grupi.
Nakon lokalnog tretmana uljem crnog semena, sposobnost učesnika da tolerišu izlaganje alergenima poboljšala se za 55,2 odsto, što je, prema autorima, značajno, u poređenju sa 20 odsto u kontrolnoj grupi.
Zaključci
Neke dodatne stvari koje mogu pomoći u smanjenju alergija i njihovih simptoma su održavanje čistoće zatvorenih prostora, često menjanje filtera za vazduh, eliminisanje bilo kakve buđi u vašem domu ili na radnom mestu, ograničavanje izlaganja zatvorenim biljkama i kućnim ljubimcima koji mogu da izazovu vaše alergije i konzumiranje anti – upalne hrane.
Alergije dolaze sa dugačkom nizom simptoma koji mogu uticati na celo telo i učiniti život neprijatnim – u najmanju ruku. Međutim, one se mogu ublažiti mnogim prirodnim lekovima, kao što su gore navedeni. Ako uzimate lekove, razgovarajte sa svojim lekarom pre nego što uzmete biljke ili suplemente kako biste bili sigurni da nema interakcija.