Šef NATO-a kaže da Kinu treba kazniti zbog pomoći Rusiji
Šef NATO-a Jens Stoltenberg rekao je da Kina mora da plati cenu za podržavanje ruske vojne kampanje u Ukrajini.
Prema rečima šefa NATO-a, Peking „podgreva“ konflikt isporučujući Moskvi mikroelektroniku i druge ključne komponente.
Tokom govora u Vilsonovom centru u Vašingtonu u ponedeljak, Stoltenberg je rekao:
„Realnost je da Kina podstiče najveći oružani sukob u Evropi od Drugog svetskog rata……U isto vreme, želi da održi dobre odnose sa Zapadom. Pa, Peking ne može imati obe stvari. U nekom trenutku, osim ako Kina ne promeni kurs, saveznici će morati da nametnu cenu za to.
RT izveštava: Stoltenberg je više puta napadao Kinu od početka ukrajinske krize u februaru 2022, tvrdeći da Peking omogućava Rusiji da se bori protiv Kijeva, „evropskog prijatelja“ NATO-a. On je dao takve komentare čak i kada su države NATO-a produžile sukob pružajući stotine milijardi dolara ekonomske i vojne pomoći Ukrajini.
Vlada SAD će platiti 500 miliona dolara za studije o novim oralnim i nazalnim vakcinama protiv Covida https://t.co/W6P2HZsGzo
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) June 18, 2024
Ukor od ponedeljka označio je neke od njegovih najoštrijih kritika do sada, sugerišući da bi NATO mogao da pojača sankcije Kini. On je takođe prozvao Severnu Koreju i Iran što podržavaju ruski odbrambeno-industrijski kompleks.
Stoltenberg je ponovio tvrdnju da NATO – vojni blok prvobitno formiran protiv Sovjetskog Saveza – treba da se više angažuje u Indo-Pacifiku kako bi se suprotstavio „rastućem prijateljstvu između Rusije i njenih autoritarnih prijatelja u Aziji“. Napomenuo je da je pozvao lidere Japana, Južne Koreje, Australije i Novog Zelanda na samit NATO-a sledećeg meseca u Vašingtonu da zajedno rade na održavanju „međunarodnog poretka zasnovanog na pravilima“.
Kina obezbeđuje Rusiji poluprovodnike i druge ključne tehnologije sa vojnom primenom, uključujući delove potrebne za izradu raketa i tenkova, rekao je Stoltenberg. On je dodao da je Peking takođe isporučio Rusiji poboljšane satelitske mogućnosti. „Sve ovo omogućava Moskvi da nanese još više smrti i razaranja Ukrajini, ojača odbrambeno-industrijsku bazu Rusije i izbegne uticaj sankcija i kontrole izvoza.
Šef NATO-a je takođe govorio o svojoj zabrinutosti za Kinu u intervjuu za Bi-Bi-Si u ponedeljak. Upitan šta bi zapadni vojni blok mogao da uradi po tom pitanju, on je rekao da je „u toku razgovor“ o mogućim sankcijama. „U nekoj fazi, trebalo bi da razmotrimo neku vrstu ekonomske cene ako Kina ne promeni svoje ponašanje“, rekao je on.
Peking je više puta prkosio zahtevima SAD i drugih zemalja NATO-a da se pridruže sankcijama i izolaciji Rusije. Kineski lideri su pokrenuli mirovni plan za okončanje borbi i istakli da se legitimni bezbednosni problemi Rusije ne mogu ignorisati.
Nulta Tačka/RT