Vanredno stanje u Japanu: Naučnici upozravaju na MEGA ZEMLJOTRES koji bi mogao da ubije stotine hiljada ljudi
Japan je stavljen u stanje visoke pripravnosti zbog zemljotresa jačine čak 9 megapotresa za koji naučnici upozoravaju da bi mogao da pogodi svakog trenutka.
Japan je izdao prvo upozorenje za „megapotres“ kod pacifičke obale te zemlje nakon zemljotresa jačine 7,1 u četvrtak u blizini južnog ostrva Kjušu.
Premijer Fumio Kišida otkazao je u petak putovanje u Centralnu Aziju nakon jučerašnjeg upozorenja o zemljotresu. To ne znači nužno da je veliki potres neizbežan, ali umesto toga, verovatnoća je veća od prosečne.
Japanska meteorološka agencija izdala je u četvrtak upozorenje o megapotresima, upozoravajući da će „ako dođe do velikog zemljotresa u budućnosti doći do jakih potresa i velikih cunamija“.
Dodaje se: „Verovatnoća novog velikog zemljotresa je veća od normalne, ali to nije pokazatelj da će se veliki zemljotres definitivno dogoditi u određenom vremenskom periodu.
Upozorenje je objavljeno tokom noći nakon što je potres jačine 7,1 stepen Rihterove skale potresao južno ostrvo Kjušu, koji navodno nije izazvao veću štetu.
Megapotres je poznat kao ‘Nankai korito’ i mogao bi da izazove više štete od zemljotresa u Fukušimi 2011. Područje gde se filipinska morska ploča povlači ispod Evroazijske kontinentalne ploče doživljava potrese svakih 100 do 150-godišnjih ciklusa.
BBC News je citirao vladine eksperte koji predviđaju 70% do 80% šanse za megapotres jačine 8 ili 9 stepeni u naredne tri decenije. Najgori scenario ukazuje na to da bi nekoliko stotina hiljada ljudi moglo biti ubijeno, a ekonomska šteta premašuje 13 milijardi dolara.
„Istorija velikih zemljotresa u Nankaiju je ubedljivo zastrašujuća“, napisali su geolozi Kajl Bredli i Džudit A Habard u svom biltenu Earthkuake Insights, dodajući da nema potrebe za trenutnom panikom.
Bredli i Habard su napisali da postoji samo „mala verovatnoća“ da je zemljotres magnitude 7,1 u četvrtak bio predšok, napominjući: „Jedan od izazova je da čak i kada je rizik od drugog zemljotresa povećan, on je uvek nizak“.
U međuvremenu, pretnje megapotresom su se pojavile u medijskim naslovima u vreme kada je Kišidin bio izuzetno nizak rejting i suočili se sa izazovima njegovom vođstvu na predsedničkim izborima vladajuće stranke sledećeg meseca.
Svaka veća katastrofa zemljotresa u Japanu bi odmah prekinula ciklus povećanja kamatnih stopa Banke Japana. BoJ je nedavno povećao troškove pozajmljivanja po prvi put od 2007. godine, što je izazvalo opuštanje popularne trgovine dolar-jen, što je rezultiralo šokovima u finansijskim sredstvima širom sveta.