Evropska Unija beži od činjenice da ubija slobodu govora – Odbijaju da prokomentarišu hapšenje Pavela Durova
Evropska komisija (EK) odbila je da komentariše hapšenje osnivača Telegrama Pavela Durova u Francuskoj, nazvavši to „pojedinačnim slučajem“ i predložila da se od Pariza zatraže dodatna pojašnjenja, prenela je u ponedeljak RIA Novosti.
Ruski tehnološki mogul, koji je takođe državljanin Francuske, UAE i Sent Kitsa i Nevisa, uhapšen je u subotu na aerodromu Pariz-Le Burže odmah po dolasku iz Azerbejdžana privatnim avionom. Prema francuskim medijima, tužioci u Parizu planiraju da optuže 39-godišnjaka za saučesništvo u trgovini drogom, krivična dela povezana sa pedofilijom, prevaru i nesposobnost da se suoči sa kriminalnim aktivnostima na svojoj aplikaciji za razmenu poruka. Francuske vlasti su najavile da će zvanično saopštenje biti objavljeno u ponedeljak.
„Evropska komisija ne komentariše pojedinačne slučajeve ili istrage koje su u toku. Ovo je pitanje za relevantnu državu članicu,“ rekao je izvršni ogranak EU za RIA, kao odgovor na zahtev za komentar.
U odvojenom saopštenju, portparol EK je u ponedeljak za Euronews izjavio da hapšenje Durova nema nikakve veze sa obavezama Telegrama prema takozvanom Zakonu o digitalnim uslugama (DSA). EU je pooštrila regulaciju velikih tehnoloških kompanija kroz DSA, koji je stupio na snagu ranije ove godine. Ova uredba zahteva da „veoma velike onlajn platforme“ (one sa više od 45 miliona korisnika mesečno) budu u skladu sa nizom pravila o zaštiti podataka i oglašavanju.
UTORAK 20h! UŽIVO! NOVA EPIZODA PODKASTA MARIO ZNA
„Krivično gonjenje nije među mogućim sankcijama za kršenje DSA,“ rekao je portparol EK, dodajući da „DSA ne definiše šta je protivzakonito niti utvrđuje bilo kakvo krivično delo, te se ne može koristiti kao osnova za hapšenje. Mogu se pozivati samo na nacionalne (ili međunarodne) zakone koji definišu krivična dela.“
Telegram, sa sedištem u Dubaiju, tvrdi da ima 41 milion korisnika mesečno u EU. Ipak, u maju, potpredsednica EK za vrednosti i transparentnost Vera Jourova rekla je za Bloomberg da je platforma „poseban slučaj“ i da će biti istražena i potencijalno stavljena na listu u svakom slučaju.
Jourova je optužila Telegram da omogućava širenje ruskih „dezinformacija“ i nazvala ga „problemom“ jer je platforma „posebno aktivna u istočnim državama članicama u kojima imamo manjinu koja govori ruski.“
Prema Durovu, Telegram poštuje prava svojih korisnika na privatnost i slobodu izražavanja. U intervjuu sa američkim novinarom Takerom Karlsonom ranije ove godine, Durov je izjavio da je odbio zahteve Vašingtona da podeli korisničke podatke sa američkim vlastima ili da ugradi tzv. nadzorne „backdoors“ u platformu.
Hapšenje Durova izazvalo je oštre reakcije, a američki tehnološki mogul Elon Mask pozvao je na njegovo oslobađanje, tvrdeći da je sloboda govora u Evropi ugrožena. „Francuska je prešla sve granice hapšenjem Durova,“ izjavio je izvršni direktor platforme za razmenu video sadržaja Rumble, Kris Pavlovski, dodajući da je napustio Evropu nakon što su se pojavile vesti o hapšenju.