Elitni tim foka koji je ubio Bin Ladena, trenira za kinesku invaziju na Tajvan
Fajnenšel tajms je baš izabrao 11. septembar da objavi sledeći možda previše senzacionalan naslov, koji u velikoj meri proverava svaki aspekt klasičnog „globalnog rata protiv terorizma“ koji izaziva strah, ali koji se takođe okreće ka retorici tipa „sledeće veliko ratno žarište“: Jedinica američkih mornaričkih foka koja je ubila Osamu bin Ladena pakuje kofere za kinesku invaziju na Tajvan.
U članku nam je rečeno da „Tim 6, tajna jedinica komandosa američke mornarice koja je ubila Osamu bin Ladena 2011. godine, trenira za misije pomoći Tajvanu ako ga napadne Kina, prema navodima ljudi koji su upoznati sa pripremama“.
„Elitni tim specijalnih snaga mornarice, koji je zadužen za neke od najosetljivijih i najtežih misija vojske, planira i obučava se za tajvanski sukob više od godinu dana u Dam Necku, njegovom štabu u Virdžinija Biču, oko 250km jugoistočno od Vašingtona“, nastavlja se u izveštaju.
Ali onda postoji sledeće priznanje da bi ovo mogla biti samo tipičnija obuka za odbijanje amfibijskog desantnog iskrcavanja snaga PLA na obale Tajvana, protiv koje se uopšte ne bi borio mali tim foka – bez obzira na to koliko je elitan:
Pentagon je poslednjih godina slao redovnije specijalne snage na Tajvan za misije koje uključuju pružanje obuke za tajvansku vojsku. Aktivnosti Seal Team-a 6 su daleko osetljivije jer su njegove tajne misije visoko poverljive.
Nova Kovid vakcina od NOVAVAX-a „autorizovana“ bez podataka o kliničkom ispitivanju https://t.co/3cvp8F2qxR
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) September 12, 2024
Ako ostavimo na stranu sve priče o super poverljivim tajnim misijama u stilu Ramba, pravo je pitanje za šta se američki narod priprema sa takvim naslovom koji impresivno uspeva da uključi Bin Ladena, elitne foke, vojne pripreme, kinesku agresiju i Tajvan, i sve na dan kada se Amerikanci sećaju najsmrtonosnijeg terorističkog napada u istoriji nacije?
Odgovor leži, nažalost, u sledećem: američka nacionalna bezbednosna država već se pojavljuje u potrazi za svojim sledećim ratom, iako dva još uvek besne. Vašington učestvuje i u ratu u Ukrajini i u Gazi preko posrednika – ali ni jedno ni drugo ne ide baš najbolje.
Podsetimo se i da je veći deo prošle godine direktor CIA Vilijam Berns dosledno govorio da američki obaveštajci vide Kinu kao daleko veću dugoročnu pretnju Sjedinjenim Državama od Rusije. „Dok Rusija može predstavljati najneposredniji izazov, Kina je veća dugoročna pretnja“, napisao je Berns u članku za inostrane poslove još u januaru.
Imajući ovo na umu, budžet CIA-e je nedavno udvostručen u poslednje tri godine u sklopu priprema za borbu protiv Kine. „CIA je posvetila znatno više resursa prikupljanju, operacijama i analizi obaveštajnih podataka vezanih za Kinu širom sveta — više nego udvostručujući procenat našeg ukupnog budžeta fokusiranog na Kinu u samo poslednje dve godine“, otkrio je Berns u svom članku. Ovi napori su uključivali regrutovanje većeg broja govornika mandarinskog, a Berns je dalje opisao da agencija „pojačava napore širom sveta da se takmiči sa Kinom, od Latinske Amerike preko Afrike do Indo-Pacifika“.
Zanimljivo je da je Berns u svojim javnim komentarima pre samo nekoliko dana, zajedno sa šefom MI6 Sir Ričardom Murom, takođe pozvao Zapad da drži na oku: Kinu. CNN rezimira ovaj segment subotnjeg FT događaja u Londonu:
Obojica su izrazila stalnu potrebu da svoju pažnju usmere na Kinu, a Mur je upozorio da je predsednik Si Đinping verovatno najmoćniji kineski lider od Mao Cedunga i da ima „ambiciozan plan kod kuće i u inostranstvu“.
„On ima veoma čvrstu kontrolu nad svojim političkim sistemom, i ima ambiciozne planove kod kuće i u inostranstvu. I zato ulažemo toliko truda da razumemo Kinu, jer je ona tako veoma važan akter na međunarodnoj sceni“, rekao je Mur.
Šef MI6 je dodao da je kineski dnevni red onaj koji u većini slučajeva „spori naše interese, često osporava naše vrednosti“.
Fascinantno je da imajući u vidu sve što se sada dešava u Ukrajini i Kursku, i sa zapadnim saveznicima koji aktivno razmišljaju o tome da Kijevu daju zeleno svetlo da koristi američke/britanske rakete za napad duboko unutar ruske teritorije, izgleda da je Berns odbacio Putinovu pretnju upozoravajući da je pretnja Kine na globalnom nivou.
U međuvremenu, neki kineski analitičari upozorili su da će nedavno usvojeni antikineski zakon u Kongresu dovesti do nadolazećeg niza medijskih priča o Kini/Tajvanu…
Da li smo već svedoci prvih plodova ovih novih odobrenih 1,6 milijardi dolara za isporuku antikineske propagande u inostranstvu? Setite se da se u prošlim istorijskim slučajevima zvanična američka propaganda neizbežno vraćala na američko stanovništvo. A tu je i ovaj ne tako mali detalj:
Ono što je najvažnije, čini se da HR 1157 ne sadrži nikakav zahtev da finansiranje stranih medija američke vlade bude transparentno za građane stranih zemalja (iako postoji zahtev da se grantovi prijave određenim odborima američkog Kongresa). Stoga je moguće da bi se program u nekim slučajevima mogao koristiti za subvencionisanje tajnih antikineskih poruka na način sličan načinu na koji je Rusija optužena da tajno finansira antiukrajinske poruke od strane uticajnih američkih medija.
Ali vraćajući se novom delu FT-a o kojem je reč, autor priznaje da bi scenario u kojem se Foke treniraju da se pridruže borbi protiv kineske invazije na Tajvan mogao biti pomalo rutinski. „Tim 6“ kao snaga prvog reda obavlja misije koje mu je dala Združena komanda za specijalne operacije (JSOC), a ovaj komandni centar redovno ima elitne operativce koji se „pripremaju i obučavaju za širok spektar nepredviđenih situacija“.
FT dalje ističe: „Kako se pretnja od terorističkih grupa smanjivala, snage za specijalne operacije pridružile su se ostatku američke vojske i obaveštajne zajednice u intenziviranju svog fokusa na Kinu. Ali onda postoji ova veoma otkrivajuća linija duboko zakopana u izveštaju, citirajući stručnjaka za JSOC:
„Sa preorijentacijom Pentagona u proteklih nekoliko godina da se fokusira na takmičenje velikih sila, bilo je neizbežno da čak i najelitnije antiterorističke jedinice u zemlji traže uloge u toj areni, jer taj put vodi do relevantnosti, misija i novca“, dodao je Nejlor.
Spremamo se za sledeći rat.