Eksplozije uređaja u Libanu nema veze sa onim što govore stručnjaci – Nikakav eksploziv nije podmenut u pejdžere i telefone, evo kako je Mosad izazvao detonacije
Nekoliko grama eksploziva može da se stavi u bilo koju tehničku komponentu, uključujući i male pejdžere, rekao je u razgovoru za RT stručnjak za bezbednost i antiterorizam Stanislav Veselov ali ono što malo ko sme da izusti jeste mogućnost eksplozije uređaja i bez eksploziva, tačnije uz pregrejavanje uređaja do tog nivoa da on eksplodira u džepu.
„Profesionalcu nije teško da rastavi bilo koji pejdžer, stavi tamo eksploziv i vrati pejdžer u normalno stanje – normalno i ispravno. Pejdžer je, na primer, iz 90-ih, a sada je 2024. godina. To jest, shodno tome, star je više od 30 godina. – tvrdi ruski stručnjak
UŽIVO! ČETVRTAK OD 20h! OVO ŠTO SE DESILO U LIBANU MOŽE DA SE DESI SVIMA NAMA
Profesionalci mogu da stave i određenu količinu eksploziva u ovaj model pejdžera, a da on radi“, objasnio je Veselov.
On je dodao da je do detonacije pejdžera došlo, po svemu sudeći, daljinski.
„Kada poruke stignu na pejdžer ili telefon, nastaje eksplozija“, zaključio je sagovornik.
Kako je pisao Tajms of Izrael, izraelski obaveštajci su presreli uređaje pre nego što su isporučeni Hezbolahu i napunili ih eksplozivom PETN.
Ono što kako smo i naveli mnogi izbegavaju da prokomentarišu pa samim tim i ruski stručnjak kojeg citiramo jeste prosta logika koja govori o tome da nema mesta postavljanju eksploziva u hiljade uređaja u nekom magacinu negde u Mađarskoj ili na Tajvanu.
Previše vremena je potrebno sa takvu akciju ali zato je vrlo lako sprovesti pregrejavanje uređaja uz instalaciju malvera koji bi doveo do eksplozije.
Kako se danas u Libanu takođe desio niz eksplozija uređaja među kojima su i lap-topovi i mobilni telfoni, ideja da je eksploziv podmenut u uređaje prosto ne pije vodu.