Velika Pobeda! IRSKA VLADA odbacila zakon o „Govoru mržnje“ koji je ograničavao slobodu govora
Irska vlada odustala je od planova za implementaciju novih kontroverznih zakona o govoru mržnje nakon široko rasprostranjene reakcije zagovornika slobode govora.
Ministarka pravde Helen Mekenti potvrdila je u subotu da će Dablin izbaciti nove odredbe o govoru mržnje u predloženom zakonu o krivičnom pravosuđu, priznajući da deo zakona o „podsticanju mržnje“ „nije imao konsenzus“, piše Irish Times .
Kritičari ograničenja govora su primetili da vlada nije uspela da definiše šta je „mržnja“ i da bi zakon dao široka ovlašćenja državi da razbije neslaganje. Opseg drakonskih ovlasti uključivao bi čak i zatvaranje ljudi do dve godine samo zbog „posedovanja materijala koji bi mogao da podstakne nasilje ili mržnju protiv osoba zbog njihovih zaštićenih karakteristika“.
Osuđenim za „podsticanje na nasilje ili mržnju prema licima zbog njihovih zaštićenih osobina“ pretila bi kazna do pet godina zatvora.
Zagovornici sprovođenja novih ograničenja govora mržnje tvrde da je to neophodno za „ opšte dobro “, pri čemu mnogi navode rastuće tenzije i izlive nasilja protiv vladinog programa masovnih migracija, koji je radikalno promenio demografiju Irske i stavio značajan pritisak na javnih resursa.
Odluka o ukidanju odredbe o govoru mržnje pozdravljena je kao pobeda za slobodu širom Zapada uopšte. Američki profesor Majkl Šelenberger opisao je preokret događaja kao „ogromnu pobedu slobode govora“, dodajući: „Ovo je divna vest koja nam daje zamah da pobedimo totalitarizam širom sveta!“
Irska slobodarska partija je u saopštenju rekla : „Vlada je ugušila zakon protiv slobode govora nakon što je Irska slobodarska partija pomogla u vođenju kampanje protiv drakonskih mera od 2019. Dobro je dobiti rezultat, ali moramo da se otarasimo svih onih političara koji žele da nam ograniče slobode. Glasajte za njih.“
Iako je vlada odustala – barem za sada – od većine novih ograničenja govora, ministarka pravde Mekenti je rekla da je „uporna“ da vlada vrši pritisak na planove da sprovede dodatne kazne za zločine ako postoji element „ mržnja” umešani u njihovo izvršenje.
Predlog zakona bi omogućio veće kazne za one koji su osuđeni za nasilne zločine nad nekim na osnovu njihovih takozvanih „zaštićenih karakteristika“, kao što su etnička pripadnost, rasa, boja kože, nacionalnost, vera, pol, seksualna orijentacija ili invaliditet.
„Ako napadnete osobu, ako izvršite zločin protiv osobe ili grupe ljudi, jednostavno zbog toga ko je, zbog boje kože, odakle je došao, biće stroža kazna, stroža kazna. na kraju dana“, rekao je Mekenti.
Irska slobodarska partija saopštila je da zakon i dalje nije „prihvatljiv“ tvrdeći da bi zakoni o zločinima iz mržnje stvorili „dvostepeni pravosudni sistem“ u Irskoj, rekavši da bi to značilo da će se „zločini protiv pripadnika izabrane manjinske grupe tretirati više ozbiljnije od zločina nad običnim ljudima.”
Grupa za kampanju Free Speech Ireland takođe je upozorila da vlada možda i dalje traži da kriminalizuje govor, upozoravajući da bi zakon i dalje mogao potencijalno da nametne kazne za „negiranje genocida“.