Pojavila se Veštačka Inteligencija koja može da vas opljačka dok trepnete: „Ovaj Ai spreman je da teroriše ljude“
Pojavila se nova prevara koja trenutno hara svetom: chatbotovi veštačke inteligencije (AI) koji mogu da „rasuđuju“ i „osmišljavaju“ beskonačne načine da ljudima oduzmu njihov novac.
OpenAI je nedavno predstavio svoj novi model o1 ChatGPT, za koji kompanija tvrdi da je mnogo „pametniji“ od postojećih AI chatbotova. Model o1 ima sposobnost da „provodi više vremena razmišljajući pre nego što odgovori“, otkrila je kompanija.
„Oni mogu razmišljati kroz složene zadatke i rešavati teže probleme u nauci, kodiranju i matematici nego prethodni modeli.“
OpenAI-jev o1 model ChatGPT-a je prvo značajno unapređenje sistema otkako je lansiran krajem 2022. Trenutno je dostupan samo članovima koji plaćaju za ChatGPT.
Prema stručnjaku za sajber bezbednost, dr. Andrewu Bolsteru, o1 ChatGPT AI model je ostvarenje sna za sajber kriminalce, koji će sigurno osmisliti sve vrste prevara koje čak ni najiskusniji korisnici interneta neće moći otkriti pre nego što budu prevareni i izgube teško zarađeni novac.
„Veliki jezički modeli (LLM) postaju sve bolji vremenom, a izdanje OpenAI-jevog ‘o1’ modela nije izuzetak u ovom trendu,“ rekao je dr. Bolster.
„Ono po čemu se ova generacija LLM-a ističe jeste način na koji ‘rezonuju’. Sistem prelazi kroz više faza kako bi pružio kreativnije ili ‘pametnije’ odluke i odgovore.“
Podsticanje američke prevare putem veštačke inteligencije Veliki deo američke ekonomije se, zapravo, oslanja na kriminal. Danas gotovo sve funkcioniše kao neka vrsta Ponzi šeme, bilo da je reč o poslovanju, tržištima, veri, zdravstvu, a naravno i politici. I dok šira javnost postaje svesna ovih činjenica, moćnici očajnički pokušavaju da osmisle nove šeme kojima bi ljude lišili njihove imovine.
AI to omogućava dopuštajući najgorim ljudima na svetu da, na primer, prave deepfake video zapise koji izgledaju kao stvarni ljudi kako razgovaraju, ali su zapravo AI kreacije. Deepfake video zapisi mogu se koristiti da prevare ljude da nešto učine ili poveruju, što je izuzetno korisno za prevarante.
Prema izveštajima, jedan od troje Britanaca već je na neki način prevaren pomoću AI deepfake tehnologije. A problem će se samo pogoršavati kako veštačka inteligencija evoluira u sledeći nivo prevara.
„U kontekstu sajber bezbednosti, to bi krajnjim korisnicima značajno otežalo razlikovanje razgovora sa ovim ‘mašinama za rasuđivanje’ od ljudi,“ kaže dr. Bolster.
„Prevaranti u ljubavnim vezama ili drugi sajber kriminalci mogli bi koristiti ove alate kako bi ciljali veliki broj ranjivih ‘meta’.“
Nvidia, kompanija koja proizvodi čipove i druge komponente potrebne programerima veštačke inteligencije za stvaranje ovih prevara, trenutno drži američka tržišta. Bez ove kompanije i veštačke inteligencije, američka ekonomija bi verovatno već bila u ruševinama.
Dr. Bolster savetuje potrošače da budu oprezni prema svemu što na internetu izgleda „previše dobro da bi bilo istinito“, jer je verovatno reč o prevari koja sada uključuje i veštačku inteligenciju.
Opšta javnost „uvek treba da se konsultuje sa prijateljima i članovima porodice za drugo mišljenje“, upozorava on, „posebno kada vas neko (ili nešto) s druge strane chat prozora ili čak telefonskog poziva pokušava naterati da učinite nešto.“