Svi su u opasnosti! Aplikacija za fitnes „Strava“ otkriva tačne lokacije svih svetskih lidera
Istraga francuskog lista Le Mond otkrila je da se poverljiva kretanja bivšeg predsednika Donalda Trampa koji je postao žrtva višestrukih pokušaja atentata, kao i drugih svetskih lidera, mogu lako pratiti na mreži preko fitnes aplikacije Strava, koju koristi više tajnih službi.
AP njuz izveštava da je francuski list Mond otkrio značajnu bezbednosnu ranjivost koja omogućava da se poverljiva kretanja svetskih lidera, uključujući bivšeg predsednika Donalda Trampa, Kamalu Haris i druge istaknute ličnosti poput francuskog predsednika Emanuela Makrona, lako prate na internetu.
Istraga je otkrila da neko od bezbednosnog osoblja zaduženog za zaštitu ovih istaknutih pojedinaca koristi popularnu aplikaciju za fitnes Strava, koja beleži i deli njihove vežbe sa globalnom zajednicom.
Novinari Le Mondea identifikovali su 26 agenata američke tajne službe, 12 članova francuske grupe za bezbednost Predsedništva Republike (GSPR) i šest članova ruske Federalne službe zaštite (FSO), svi odgovorni za predsedničku bezbednost, koji imaju naloge na aplikaciji Strava.
UŽIVO! ČETVRTAK OD 20h! MILAN TAROT U PODKASTU MARIO ZNA! OVO SU MNOGI TRAŽILI
Prateći kretanje ovih telohranitelja, novine su mogle da preciziraju lokacije vođa koje štite, čak i kada su putovanja bila zamišljena kao privatna i nisu navedena na zvaničnim dnevnim redovima.
U jednom primeru, Mond je pratio aktivnosti telohranitelja francuskog predsednika Emanuela Makrona u Stravi kako bi utvrdio da je on proveo vikend u normandijskom primorskom letovalištu Onfler 2021, uprkos tome što putovanje nije bilo u njegovom zvaničnom rasporedu. Slično tome, gde se nalaze prve dame Melanija Tramp i Džil Bajden takođe se može utvrditi praćenjem profila njihovih telohranitelja u Stravi.
Američka tajna služba je u izjavi za Mond navela da, iako njenom osoblju nije dozvoljeno da koristi lične elektronske uređaje dok su na dužnosti tokom zaštitnih zadataka, oni ne zabranjuju zaposlenima da koriste društvene mreže u svoje lično vreme. Tajna služba je navela da ne veruju da je obezbeđena zaštita ugrožena i da će pregledati informacije kako bi utvrdili da li je potrebna dodatna obuka ili smernice.
Međutim, potencijalni bezbednosni rizici povezani sa aplikacijama za fitnes kao što je Strava izazivaju zabrinutost zbog potrebe za boljim propisima o tome kako tehnološke kompanije mogu da koriste podatke potrošača.
Ibrahim Baggili, kompjuterski naučnik i profesor sajber-bezbednosti na Državnom univerzitetu Luizijane, sproveo je istraživanje otkrivajući kako loši akteri mogu da iskoriste podatke aplikacije za fitnes za praćenje potencijalnih žrtava, stvarajući rizik od uhođenja, pljačke i drugih zločina.
Identifikacija predsedničkih telohranitelja po imenu na Stravi takođe može dovesti do otkrivanja drugih ličnih podataka, kao što su njihove kućne adrese koji bi mogli da se koriste u zlonamerne svrhe. Ovo naglašava važnost privatnosti podataka i potrebu da pojedinci, posebno oni na osetljivim pozicijama, budu oprezni u vezi sa informacijama koje dele na mreži.