Američki senator preti invazijom na Holandiju
Američki senator Tom Koton napao je Međunarodni krivični sud (ICC) zbog njegove odluke da izda nalog za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua. On se pozvao na američki zakon koji daje zeleno svetlo za upotrebu vojne sile protiv holandskog suda.
Republikanski senator zapretio je Međunarodnom krivičnom sudu pozivajući se na američki zakon o zaštiti pripadnika službe, neformalno nazvan „Zakon o invaziji Haga“, koji dozvoljava američkom predsedniku da koristi „sva neophodna i prikladna sredstva“ za oslobađanje Amerikanaca ili savezničkih pojedinaca koji su pritvoreni na zahtev suda.
MKS je u četvrtak izdao naloge za hapšenje Netanjahua i bivšeg izraelskog ministra odbrane Joava Galanta, optužujući ih za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti u vezi sa sukobom u Gazi. Glavni tužilac Karim Kan takođe je najavio slične optužbe protiv vojnog vođe Hamasa Mohameda Deifa.
LUDILO! Trudo kaže da je borba protiv „klimatskih promena“ važnija od hrane za decu https://t.co/FcQBXa1WAZ
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) November 21, 2024
Koton je osudio MKS u objavi na X-u u četvrtak, označivši ga kao „kengur sud” i označivši njegovog glavnog tužioca Karima Kana „poremećenim fanatikom”.
„Teško njemu i svakome ko pokuša da sprovede ove naloge odmetnika. Dozvolite mi da ih sve prijateljski podsetim: američki zakon o MKS je s razlogom poznat kao Zakon o invaziji na Hag. Razmislite o tome“, upozorio je Koton.
Usvojen od strane Kongresa 2002. godine, „Zakon o invaziji Haga“ je osmišljen da zaštiti američko osoblje od jurisdikcije suda. On ovlašćuje vojnu akciju za spasavanje bilo kog američkog ili savezničkog građanina koga drži sud u Hagu. Grupe za građanska prava su tvrdile da zakon ima za cilj da zastraši nacije koje podržavaju sporazum MKS.
Vašington, glavni saveznik Izraela, usprotivio se odluci suda, a brojni američki političari su pozvali Belu kuću da uvede sankcije Međunarodnom krivičnom sudu zbog izdavanja naloga za Netanjahuom i Galantom.
EU je, međutim, zauzela drugačiji stav.
Italija, Holandija, Švajcarska, Irska i Norveška su među zemljama koje su rekle da će se povinovati zahtevu MKS-a. Iako Izrael nije potpisnica Rimskog statuta, prema sporazumu kojim je uspostavljen sud, Netanjahu i Galant bi mogli da budu pritvoreni u bilo kojoj od 124 zemlje koje priznaju njegovu nadležnost.
MKS je optužio Netanjahua i Galanta da koriste gladovanje kao metod ratovanja u Gazi i da namerno uskraćuju civilnom stanovništvu enklave osnovne zalihe kao što su hrana, voda i lekovi bez ikakve „očigledne vojne potrebe“. Optužbe su deo šire istrage MKS-a koja uključuje navodne zločine koje je Hamas počinio tokom svojih napada na Izrael 7. oktobra.
Nulta Tačka/RT