Komesar Trilaterale Erik Šmit upozorava da veštačka inteligencija može ozbiljno da ugrozi živote mladićima
Bivši izvršni direktor Gugla Erik Šmit upozorio je da bi četbotovi sa veštačkom inteligencijom mogli da povećaju usamljenost među mladićima koji više vole AI „savršene devojke“.
Šmit, koji je preuzeo kormilo u Guglu 2001. i povukao se 2011. godine, razgovarao je o opasnostima u kojima mogu da se nađu mladići u interakciji sa „devojkom – veštačkom inteligencijom“ koja je savršena u svakom pogledu.
„Takva opsesija je moguća, posebno za ljude koji nisu u potpunosti formirani“, rekao je Šmit preduzetniku i profesoru poslovne škole NYU Stern Skotu Galoveju tokom njegovog podkasta „The Prof G Show“ u nedelju.
„Roditelji će morati da budu više uključeni iz svih očiglednih razloga, ali na kraju krajeva, roditelji mogu samo u razumnom roku da kontrolišu šta njihovi sinovi i ćerke rade“, dodao je Šmit.
Dok četbotovi sa veštačkom inteligencijom predstavljaju opasnost za korisnike svih uzrasta, mladići su posebno ranjivi, rekao je bivši izvršni direktor Gugla.
„Postoji mnogo dokaza da sada postoji problem sa mladićima“, rekao je Šmit. „U mnogim slučajevima, put do uspeha za mladiće je, da tako kažemo, bio otežan jer nisu toliko obrazovani kao žene sada.
Bajden se sprema da unapred „POMILUJE“ Entonija Faučija kako bi ovaj izbegao odgovornost za COVID histeriju https://t.co/54705UIEYE
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) December 5, 2024
U 2019. godini, žene su nadmašile muškarce i činile više od polovine fakultetski obrazovane radne snage u Sjedinjenim Državama, prema analizi vladinih podataka Pew Research Center-a.
Žene su nastavile da nadmašuju muškarce u upisima na fakultete – toliko da je jaz među diplomiranim studentima veći u nekim državama od rasnih i etničkih nejednakosti, navodi Forbs.
„Mnogi od tradicionalnih puteva [za mladiće] više nisu dostupni i zato se okreću svetu na mreži za uživanje i zabavu“, rekao je Šmit, „a zbog algoritama društvenih medija pronalaze istomišljenike koji se na kraju radikalizuju ili na užasan način udruže, poput terorizma, ili na način na koji to već opisujete – jednostavno su neprilagođeni.“
Potencijal mladih muškaraca da se zaljube i budu opsednuti svojim devojkama odnosno veštačkom inteligencijom nazvao je „neočekivanim problemom postojeće tehnologije“.
Neki mladići su već postali žrtve opasne nove tehnologije.
Majka iz Floride tuži Character.ai, četbota sa veštačkom inteligencijom, i Google, koji je u avgustu postigao dogovor o licenciranju tehnologije čet-bota, nakon što je njen 14-godišnji sin izvršio samoubistvo u februaru nakon što mu je devojka za čet-bota rekla da „dođe kući“ posle meseci opsesivnih poruka.
Šmit je rekao da tinejdžeri nisu spremni da se nose sa složenom tehnologijom koju pokreće veštačka inteligencija.
„Postavite dete od 12 ili 13 godina ispred ovih stvari, i oni imaju pristup svakom zlu kao i svakom dobru na svetu“, rekao je on. „I nisu spremni da to koriste.“
Tokom intervjua, Šmit je tvrdio da bi regulatorni zakoni, poput američkog Odeljka 230, koji štiti tehnološke gigante od odgovornosti za sadržaj na svojim platformama, trebalo reformisati „kako bi omogućili odgovornost u najgorim mogućim slučajevima“.
Izabranik Federalne komisije za komunikacije novoizabranog predsednika Donalda Trampa Brendan Kar založio se za ograničenja u odeljku 230, iako se fokusirao na dodavanje antidiskriminacijske zaštite koja bi zabranila kompanijama da cenzurišu postove, isključujući ilegalne objave poput seksualnog zlostavljanja dece.
Ali Šmit je rekao da ne očekuje veliki napredak u odeljku 230 u naredne četiri godine, pošto Trampova administracija ima veći zadatak.
A tehnološke kompanije danas su toliko vredne da će „verovatno biti potrebna neka vrsta nesreće da izazove promenu regulative“.