Polovina svih Američkih saveznih država će bankrotirati za manje od dve godine – IZVEŠTAJ
Budućnost Amerike visi o koncu jer finansijsko stanje zemlje nije baš jako.
Nedavni izveštaj Truth in Accounting otkrio je da je 27 država širom Amerike, više od polovine, završilo fiskalnu godinu 2023. sa deficitom, što znači da nisu imale dovoljno novca da pokriju svoje finansijske obaveze.
Dok se mnoge države još uvek valjaju u novcu od sve gotovine koja im je poslata tokom „pandemije“ koronavirusa sav taj novac će uskoro nestati. Očekuje se da će do 2026. godine federalni fondovi „presušiti“, što znači da će mnoge države morati drastično da promene način na koji upravljaju novcem i pružaju usluge javnosti.
„Tokom pandemije, federalna podrška državama premašila je 800 milijardi dolara, što je državama omogućilo da privremeno smanje poreze i povećaju potrošnju“, piše The Economic Times of India . „Međutim, ovi viškovi su bili kratkog veka.
„Ovo finansijsko opterećenje moglo bi dovesti do viših poreza, smanjenja javnih usluga i smanjenja programa beneficija, ostavljajući mnoge Amerikance zabrinutima za budućnost.
Države koje su trenutno u najgorem finansijskom stanju uključuju Konektikat, Nju Džersi, Ilinois i Masačusets. Očekuje se da će se ove države suočiti sa najvećim uticajima kada čekić padne, što bi moglo dovesti do još povećanja poreza i smanjenja javnih usluga.
Najveći faktor koji doprinosi državnom dugu su nefinansirane obaveze za penzionisanje, pokazuju izveštaji. Više od 86 procenata zaposlenih u državnim i lokalnim upravama imalo je pristup svojim penzijama od marta 2022. Privatni sektor je, obrnuto, u osnovi obrnuto sa veoma ograničenim pristupom.
Dok su javnim radnicima potrebne plate, kao i svima u tom slučaju, Oliver Gizeke sa Univerziteta Stanford upozorava da su one skup oblik duga koji skreće sredstva sa javnih projekata i infrastrukture.
Ukratko, što više vremena bude prolazilo, stvari će biti gore za svakodnevne Amerikance koji će morati da plaćaju sve više za sve manje. To znači da će se siromaštvo povećati zajedno sa svim ostalim užasima koji ga obično prate.
„Neki Amerikanci već prelaze iz država sa visokim porezima sa finansijskim izazovima u države sa niskim porezima sa boljom fiskalnom stabilnošću“, objašnjavaju izveštaji. „Ovaj trend bi se mogao ubrzati ako se povećanje poreza i smanjenje beneficija intenziviraju u državama kao što su Konektikat, Ilinois i Nju Džersi.
„Porodice koje traže bolje mogućnosti mogu sve više davati prioritet državama sa uravnoteženim budžetima i nižim poreskim opterećenjem.
Aljaska i Vajoming su među državama koje su u boljem finansijskom stanju u odnosu na svoje kolege, zbog čega oni koji imaju sredstva beže tamo. Svi ostali će moći da vide iz prve ruke šta decenijama pohlepe sa Volstrita i druge korupcije na kraju čine jednoj naciji.