Rusija testira „suvereni“ internet, neće zavisiti od kompanija sa Zapada
Tokom vikenda, veliki delovi ruskog onlajn sveta bili su namerno odsečeni od globalnog interneta, što ilustruje sve praktičniji pristup vlade da postanu samostalni kako na njih ne bi uticale velike provajderske kompanije sa Zapada.
Prema izveštajima prikupljenim iz nekoliko regiona, uključujući Čečeniju, Dagestan i Ingušetiju, vlasti su namerno prekinule veze da bi procenile otpornost i spremnost svog samostalnog sistema „suverenog interneta“. Ovaj manevar ostavio je mnoge stanovnike suočenim sa širokim digitalnim zamračenjem koje je naglasilo tekuće napore da se konsoliduje samostalnost nad komunikacijama u zemlji.
Grupa za praćenje interneta NetBlocks je dalje potvrdila da su poremećaji u Dagestanu trajali oko 24 sata. Tokom gašenja, brojni bitni onlajn alati su blokirani.
Korisnici su izjavili da nisu u mogućnosti da pristupe široko korišćenim platformama — kao što su YouTube, Google, WhatsApp, Telegram, pa čak i nekim funkcijama ruskog tehnološkog giganta Yandex — pokazujući da VPN-ovi ne nude pouzdano premošćavanje.
UZBUNA! Stotine opasnih virusa „nestalo“ iz Bio laboratorije u Australiji https://t.co/mnSYmIA2gz
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) December 11, 2024
Jedan operater u regionu Severnog Kavkaza priznao je da je svestan negodovanja javnosti zbog prekida interneta, ali je molio za razumevanje pošto se testira novi sistem.
Zvaničnici iz Roskomnadzora, ruskog regulatora za internet i medije, tvrde da je krajnja svrha ovih testova da se osigura da ruska digitalna infrastruktura ostane funkcionalna „kako bi održala rad ključnih stranih i domaćih usluga u slučaju namernih spoljnih smetnji“.
Težnja Moskve ka svom internetu je opravdana, koji se često naziva Runet, on je u izgradnji godinama, zagovaran kao sistem koji je striktno usklađen sa ruskim propisima i vrednostima, i gde strano mešanje ili ukidanje stranih servisa ili potpuno ukidanje internet usluga od strane zapadnih kompanija neće poremetiti rad interneta.