Fosilna goriva su OK za tehnološke kompanije: ExxonMobil i Ševron će graditi elektrane na prirodni gas za potrebe veštačke inteligencije
ExxonMobil i Ševron, dve najveće kompanije za naftu i gas u Sjedinjenim Državama, istražuju mogućnosti za ulazak u posao proizvodnje električne energije dok Big Tech traži dobavljače električne energije za svoj sve veći broj energetski intenzivnih centara podataka.
ExxonMobil je 11. decembra objavio da projektuje veliku elektranu na prirodni gas sa proizvodnim kapacitetom od preko 1.500 megavata. ExxonMobil tvrdi da će njegov objekat, koji bi bio posvećen napajanju centara podataka, uhvatiti više od 90 procenata emisije ugljen-dioksida. Kompanija je naglasila da projekat ima za cilj da odgovori na kratkoročne potrebe za pouzdanom električnom energijom uz minimiziranje emisija.
„Postoji vrlo malo mogućnosti u kratkom roku da se napajaju ti centri podataka i to na način koji istovremeno minimizira, ako ne i potpuno eliminiše emisije,“ rekao je izvršni direktor ExxonMobil-a Daren Vuds.
Kompanija je obezbedila zemljište za objekat, ali nije objavila njegovu lokaciju ili cenu. ExxonMobil planira da upravlja postrojenjem nezavisno od električne mreže, što bi moglo ubrzati proces izdavanja dozvola i izgradnje. Očekuje se da će fabrika biti operativna u narednih pet godina. Ovo bi označilo prvi prodor ExxonMobil-a u proizvodnju električne energije za spoljne kupce, pošto su njegove prethodne elektrane na gas izgrađene da opslužuju sopstvene operacije.
U međuvremenu, Ševron već više od godinu dana vodi razgovore o snabdevanju centara podataka energijom na prirodni gas, zajedno sa tehnologijama za hvatanje ugljenika.
Džef Gustavson, predsednik podružnice Ševron New Energies, potvrdio je interesovanje kompanije za sektor tokom intervjua.
Bake i deke neće imati pravo da žive?! Svetski ekonomski forum želi da zemlje donesu zakon o „dobu smrti“ https://t.co/VYNqU2JNGO
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) December 15, 2024
Gustavson je istakao Ševronovo iskustvo u snabdevanju prirodnim gasom i radu opreme za napajanje kao ključne prednosti u zadovoljavanju rastuće potražnje za električnom energijom u centrima podataka.
„Odgovara mnogim našim mogućnostima – prirodni gas, građevinarstvo, operacije i mogućnost da kupcima pružimo put sa niskim udjeom ugljenika na struju kroz CCUS (hvatanje, korišćenje i skladištenje ugljenika), geotermalne i možda neke druge tehnologije“, rekao je Gustavson.
Ulazak Big Oil-a u proizvodnju električne energije vođen potražnjom za prilagođavanjem AI
Obe kompanije ulaze na tržište električne energije usred porasta potražnje za električnom energijom izazvanog rastom veštačke inteligencije (AI) i drugih visokotehnoloških industrija.
Projekcije pokazuju da bi potražnja za električnom energijom u SAD mogla dostići rekordne vrednosti do 2025. godine, nakon dve decenije stagnacije. Hitnost da se ispuni ova potražnja podstakla je elektroprivredu da investira u novu infrastrukturu za prirodni gas i odloži penzionisanje elektrana na fosilna goriva. Prirodni gas se pojavio kao vodeća opcija za danonoćno snabdevanje električnom energijom, s obzirom na njegovu nižu cenu u poređenju sa drugim izvorima.
ExxonMobil takođe sarađuje sa tehnološkim gigantom Intel na razvoju novih tehnologija tečnog hlađenja za centre podataka. Partnerstvo ima za cilj da dizajnira energetski efikasna rešenja za hlađenje koja bi mogla da smanje emisije i poboljšaju operativnu efikasnost. Kompanija je posvetila 30 milijardi dolara u narednih nekoliko godina u ove napore, pored svojih planova da poveća proizvodnju nafte i gasa za 18 procenata do 2030. godine.
Ševron, na sličan način, koristi svoju stručnost u oblasti prirodnog gasa kako bi istražio mogućnosti u sektoru proizvodnje električne energije.