Kanada zatvara građane koji odbijaju da uzimaju propisane lekove
Kanadske vlasti su počele da zatvaraju građane koji odbijaju da se povinuju lekovima koje je propisala država, u alarmantnoj eskalaciji autoritarne kontrole Trudoove vlade.
Džeraldin Mejson, 36-godišnja stanovnica Prve nacije Božjeg jezera u severnoj Manitobi, poslata je u zatvor na tri meseca po Zakonu o javnom zdravlju jer nije dosledno uzimala lekove protiv tuberkuloze.
Uprkos tome što u to vreme nije imala krivični dosije i nije bila zarazna, Mejson je uhapšena i zatvorena skoro mesec dana.
Mejsonin pritvor je počeo 27. oktobra nakon što su zdravstveni zvaničnici obezbedili sudski nalog navodeći strahove da bi propuštene doze lekova protiv tuberkuloze mogle dovesti do pojave sojeva bolesti otpornih na lekove.
Dok je tuberkuloza ozbiljna briga za javno zdravlje, Mejsonina situacija naglašava autoritarne mere koje su kanadske vlasti sve više spremne da primenjuju pod Trudoovom vladom.
Mejson je provela prvu nedelju u pritvorskom centru u Vinipegu pre nego što je prebačena u Ženski popravni centar, propustivši 13. rođendan svog sina.
Bake i deke neće imati pravo da žive?! Svetski ekonomski forum želi da zemlje donesu zakon o „dobu smrti“ https://t.co/VYNqU2JNGO
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) December 15, 2024
Svoje iskustvo je opisala kao traumatično: „Bila sam uplašena… Nisam znala koga da pozovem. Nisam znala šta da radim.”
Uprkos uveravanjima medicinske sestre da neće biti tretirana kao kriminalac, Mejson je bila podvrgnuta teškim uslovima, uključujući ograničen pristup telefonu, zatvaranje u ćeliju 20 sati dnevno i posete bolnici.
Prema Zakonu o javnom zdravlju Manitobe, medicinski službenici mogu tražiti sudske naloge za pritvaranje pojedinaca za koje se smatra da predstavljaju pretnju javnom zdravlju.
U ovom slučaju, obrazloženje je bilo Mejsonino nedosledno pridržavanje lečenja, što bi moglo da pogorša širenje tuberkuloze otporne na lekove.
Međutim, kritičari tvrde da Mejsonin pritvor postavlja etička pitanja o kriminalizaciji nepoštovanja zdravstvenih propisa, posebno kada su bile dostupne manje kaznene alternative, kao što su zdravstvene intervencije u zajednici.
Ovaj slučaj skreće značajnu pažnju na tenzije između kolektivnih zdravstvenih mera i individualnih prava u Kanadi. Zagovornici građanskih sloboda postavljaju pitanje da li su takve teške akcije opravdane, posebno kada nesrazmerno pogađaju marginalizovane zajednice.
Za Mejson, lična cena je bila ogromna: gubitak njene slobode, dostojanstva i vremena sa porodicom.
U međuvremenu, Trudoova vlada je počela da eutanazira kanadske građane koji pate od teških povreda povezanih sa vakcinama protiv COVID-a – istim vakcinama koje je njegova administracija naložila i primorala većinu stanovništva da uzme.
Nulta Tačka/TPV