Da li je vakcina protiv poliomijelitisa spasila 20 miliona dece od paralize?
Članak od 13. decembra u časopisu Fortune nazvao je vakcinu protiv poliomijelitisa koja se danas koristi u SAD „ne samo bezbednom već i efikasnom“.
U članku se takođe tvrdi da zato što je 3 milijarde dece vakcinisano protiv dečije paralize od 1988, prema Globalnoj inicijativi za iskorenjivanje poliomijelitisa, to znači da „20 miliona ljudi koji bi inače bili paralizovani dečijom paralizom danas hoda“.
Koliko je tačna cifra od 20 miliona?
Prema veb stranici Svetske zdravstvene organizacije (SZO), 1988. godine bilo je 350.000 prijavljenih slučajeva dečije paralize širom sveta u globalnoj populaciji od 5,1 milijarde ljudi. Ako, kako se navodi na sajtu SZO, „jedna od 200 infekcija dovede do nepovratne paralize“, to bi iznosilo 1.750 slučajeva ireverzibilne paralize povezane sa poliomijelitisom 1988.
Koristeći tu cifru — 1.750 slučajeva 1988. — i uzimajući u obzir godišnji rast stanovništva od 1,2 odsto, procenjeni broj slučajeva ireverzibilne paralize između 1988. i 2024. iznosio bi približno 80.910 — a ne 20 miliona, kako navodi Fortune.
Specijal iz Moskve: Rasturanje zapadne propagande | Mario Zna
Evo još četiri činjenice o vakcinama protiv poliomijelitisa koje Fortune članak ne obrađuje.
1. Vakcine protiv poliomijelitisa koje se koriste u SAD ne sprečavaju infekciju ili prenos.
Prema Fortune-u, vakcina protiv poliomijelitisa je „bezbedna i efikasna“. Evo zašto ta izjava previše pojednostavljuje pitanje vakcina protiv poliomijelitisa i dovodi do pogrešnih zaključaka.
Danas se u svetu koriste dve vrste vakcina protiv poliomijelitisa, prema Centrima za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC). To su inaktivirana polio vakcina (IPV) i oralna polio vakcina (OPV).
OPV se koristi za masovne kampanje vakcinacije dece van SAD, kao što je nedavno urađeno u Gazi. Međutim, prema CDC-u, SAD koriste isključivo IPV vakcine protiv poliomijelitisa.
IPV proizvodi, koji se ubrizgavaju, sadrže inaktivirani — ili mrtvi — poliovirus. Prema CDC-u, IPV štiti od „teške bolesti izazvane poliovirusom“, ali „ne zaustavlja prenos“.
Prema Globalnoj inicijativi za iskorenjivanje poliomijelitisa, IPV takođe ne sprečava infekciju.
Dva samostalna IPV proizvoda su licencirana u SAD od strane američke Uprave za hranu i lekove (FDA). Oba proizvodi Sanofi. Ostalih pet su kombinovane vakcine koje ciljaju na poliomijelitis i druge bolesti, uključujući difteriju, pertusis i tetanus.
Jedan od dva samostalna IPV proizvoda, Poliovax, je ukinut. Stranica FDA o licenciranim vakcinama protiv poliomijelitisa ne objašnjava zašto.
To ostavlja IPOL kao jedinu samostalnu polio vakcinu licenciranu u SAD.
2. Globalne kampanje vakcinacije protiv poliomijelitisa mogu dovesti do izbijanja poliomijelitisa „proisteklih iz vakcina“.
Kao što njeno ime sugeriše, „oralna poliomijelitis“ vakcina, ili OPV – koja se koristi samo van SAD – isporučuje se oralno. OPV sadrži oslabljeni virus vakcine koji aktivira imuni odgovor u telu, prema SZO.
Poljska preti hapšenjem Netanjahua u Aušvicu: MKS izdao nalog za hapšenje izraelskog premijera https://t.co/AhWo5QANqq
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) December 23, 2024
Za razliku od IPV proizvoda koji se koriste u SAD, OPV sprečava prenošenje, prema CDC i SZO. Međutim, oslabljeni virus vakcine koji se koristi u OPV-u može izazvati izbijanje poliomijelitisa.
CDC navodi da su SAD prestale da koriste OPV „kako bi eliminisale rizik od varijanti poliomijelitisa koje se mogu javiti sa OPV-om“.
Prema SZO, nastavak upotrebe OPV-a „predstavlja rizik za uništavanje bolesti“ jer oslabljeni vakcinalni virus koji je prvobitno sadržan u OPV-u može početi da kruži među ljudima koji nisu primili vakcinu.
„Kada se to dogodi“, rekla je SZO, „ako mu se dozvoli da cirkuliše dovoljno dugo, može se genetski vratiti u ‘jak’ virus, sposoban da izazove paralizu, što dovodi do onoga što je poznato kao cirkulišući poliovirusi dobijeni iz vakcine.”
Poliovirusi dobijeni vakcinom bili su odgovorni za nedavno prijavljene slučajeve poliomijelitisa u Gazi i slučaj 2022. prijavljen u Njujorku.
U martu 2023. godine, sedmoro dece je paralizovano poliomijelitisom dobijenim iz vakcine povezanim sa novom oralnom poliomijelitis vakcinom tipa 2 (nOPV2) koju je razvila Fondacija Bill & Melinda Gates, prema zdravstvenim zvaničnicima u Demokratskoj Republici Kongo i Burundiju i Globalnoj polio Inicijativi za iskorenjivanje.
Drugim rečima, virusne infekcije u ovim slučajevima su rezultat izlaganja virusu vakcine koji se koristi u OPV-u – a ne izlaganju prirodnom ili „divljem“ soju poliovirusa.
Poslednji slučaj divljeg poliovirusa prijavljen u SAD bio je 1979. godine, navodi CDC.
3. Rizik od paralize od poliovirusne infekcije je otprilike 0,001%.
Približno 90-95% poliovirusnih infekcija je asimptomatski, prema FDA umetku za IPOL, jedini samostalni IPV proizvod koji se koristi u SAD. Uputi za pakovanje takođe pružaju opšte informacije o dečijoj paralizi, uključujući sledeće:
„Nespecifična bolest sa slabom temperaturom i upalom grla (manja bolest) javlja se u 4% do 8% infekcija. Aseptični meningitis se javlja kod 1% do 5% pacijenata nekoliko dana nakon što je lakša bolest prestala.
„Brzi početak asimetrične akutne paralize javlja se u 0,1% do 2% infekcija, a rezidualna paralitička bolest koja uključuje motorne neurone (paralitički poliomijelitis) javlja se u otprilike 1 na 1.000 infekcija.
Drugim rečima, prema FDA, rizik od paralize kao rezultat infekcije poliovirusom je otprilike 0,001%.
4. Sve vakcine protiv poliomijelitisa koje se danas koriste su genetski modifikovane.
Za razliku od originalnih vakcina protiv poliomijelitisa koje su ranih 1950-ih razvili dr Jonas Salk i dr Albert Sabin, IPV i OPV koji se danas primenjuju su genetski modifikovani.
SZO je 2020. godine odobrila novi genetski modifikovani OPV za hitnu upotrebu kod izbijanja poliomijelitisa. Prema članku iz 2023. u The Lancet Infectious Diseases, nOPV2 je razvijen kroz globalno partnerstvo između javnih zdravstvenih, vladinih, filantropskih i neprofitnih organizacija, uključujući Gejts fondaciju.
IPOL, jedina samostalna polio vakcina koja se koristi u SAD, koristi tehnologiju koja uključuje uzgoj poliovirusa na ćelijama bubrega majmuna čiji su hromoni modifikovani kako bi se zauvek umnožavali.
2022. godine, advokat Eron Siri, u ime Mreže za akciju informisanog pristanka, podneo je peticiju FDA da „povuče ili suspenduje odobrenje za IPOL za novorođenčad, malu decu i decu dok se ne sprovede pravilno kontrolisano i pravilno opremljeno dvostruko slepo ispitivanje dovoljnog trajanja da proceni bezbednost ovog proizvoda.”
U peticiji se navodi da su modifikovane ćelije bubrega majmuna „podložne infekciji desetinama virusa, uključujući HPV, boginje, rubeolu, reovirus, virus SV40 i SV-5“.
Prema peticiji, Sanofijeva IPOL vakcina nije adekvatno dokazana kao bezbedna jer klinička ispitivanja na koja su se oslanjala za licenciranje proizvoda nisu uključivala kontrolnu grupu i vakcinu su proglasili bezbednom nakon što su pratili učesnike ispitivanja do samo tri dana nakon injekcije.
FDA nije povukla ili suspendovala svoje odobrenje IPOL-a na zahtev Sirija, a agencija nastavlja da se oslanja na postojeća klinička ispitivanja i sopstvenu procenu bezbednosti agencije koja traje samo do tri dana.
CDC preporučuje deci da dobiju četiri doze IPOL-a, počevši od 2 meseca. Druga doza se daje na 4 meseca. Treća se daje na 6-18 meseci, a četvrta se daje bilo kada između 4 i 6 godina.
Nulta Tačka/InfoWars