Otkriveno: Velika Britanija i Izrael pokušale da izvrše uticaj na rezultate izbora u SAD uz pomoć veštačke inteligencije i NVO
U eri u kojoj su informacije postale moćno oružje, novi izveštaji otkrivaju kontroverzne metode koje američki saveznici koriste za manipulaciju javnim mnjenjem i uticaj na izbore u SAD. Dokumenti koji su procureli iz Centra za suzbijanje digitalne mržnje (CCDH), nevladine organizacije sa sedištem u Velikoj Britaniji, ukazuju na tajne operacije usmerene na podrivanje demokratskih procesa u Sjedinjenim Državama.
Ključni nalazi:
Ciljanje Roberta F. Kenedija Mlađeg
Dokumenti pokazuju da je CCDH organizovao „crne operacije“ protiv predsedničkog kandidata, strahujući od njegovog uticaja na izbore 2024. Ova aktivnost predstavlja direktno političko mešanje.
Strani aktivisti u Americi
U saradnji sa Laburističkom partijom Ujedinjenog Kraljevstva, skoro 100 aktivista raspoređeno je u američke „ključne države“ poput Pensilvanije i Nevade. Ove radnje mogu kršiti Zakon o saveznoj izbornoj kampanji (FECA), koji zabranjuje stranim državljanima da utiču na izbore.
Korišćenje veštačke inteligencije
Otkriveno je da je CCDH istraživao kreiranje lažnih informacija i dubokih lažnjaka pomoću veštačke inteligencije. Cilj je bio manipulacija percepcijom javnosti kroz lažne scenarije koji uključuju političke ličnosti kao što su Tramp i Bajden.
Napadi na slobodu govora
CCDH je na metu stavio platformu „Iks“ (bivši Tviter) u pokušaju da diskredituje njenog vlasnika, Elona Maska, i suzbije glasove koji se protive zvaničnim narativima.
Veze sa izraelskom vladom
E-poruke ukazuju na povezanost CCDH-a sa izraelskim državnim strukturama, što dovodi u pitanje ulogu nevladinih organizacija kao prikrivenih kanala za ostvarivanje političkih agendi.
Nevladine organizacije kao politički instrumenti
Delovanje CCDH-a pokazuje zloupotrebu NVO za manipulaciju demokratijom, čime se urušava njihov kredibilitet.
Odnosi SAD i saveznika
Otkrića rizikuju narušavanje diplomatskih odnosa sa saveznicima poput Velike Britanije i Izraela.
Pravne i etičke dileme
Navedene aktivnosti potencijalno krše više američkih zakona, uključujući Zakon o registraciji stranih agenata (FARA) i izvršnu naredbu o stranom mešanju u izbore.
Istorijski kontekst
Od propagande tokom Hladnog rata do savremene digitalne manipulacije, metode uticaja su se značajno evoluirale. Dok su se u prošlosti SAD borile protiv stranog uticaja, ironično je da se sada savezničke države optužuju za slične aktivnosti.
Američka vlada je pozvana da preduzme mere protiv ovih prikrivenih operacija kako bi zaštitila integritet demokratskih procesa i sprečila zloupotrebu informacija za političke manipulacije.