Naučnici nemaju odgovor na pitanje ko je sagradio ovo. Misterija stara više od 5000 godina
Spomenik Njugrejndš u Irskoj, za koji se pretpostavlja da je sagrađen otprilike 3.200 pre nove ere, nalazi se na Uneskovoj listi svetske baštine, a veo misterije koji ga prekriva još uvek intrigira naučnike
VAŽNO! Kineski uzbunjivač tvrdi: Virus je napravljen ljudskom rukom
Arheolozi Njugrejndš smatraju jednom od najlepših „prolaznih“ grobnica, grobnica koje se sastoje od nekoliko grobnih komora prekrivenih zemljom ili kamenom.
Malo se zna o tome ko je sagradio Njugrejndš, dok je svrha takozvane mega grobnice i dalje ostala misterija. Istraživači pretpostavljaju da je spomenik sagrađen za ritualna okupljanja i da je služio kao mesto gde su ljudi odavali počast svojim precima.
Svi naučnici saglasni su oko jedne stvari kada je reč o Njugrejndšu – to je inženjerski podvig.
Spomenik je usklađen sa zimskim solsticijumom – najdužom noći i najkraćim danom u godini. Kada sunčev zrak uđe u grobnicu, on osvetljava hodnik dug 18 metara koji vodi do grobnih komora.
Arheologe zbunjuje kako su neimari uspeli da izgrade tako složen spomenik, s obzirom da su imali samo rudimentarnu tehnologiju.
U grobnim komorama se nalazi pepeo i kosti nekoliko osoba. Ko su one, takođe, je misterija.
Naučnici pretpostavljaju da su u Njugrejndšu sahranjene samo osobe visokog staleža poput sveštenika ili vladara.
Fasada spomenika, koja je otprilike pet vekova starija od piramida u Gizi i Stounhendša, napravljena je od belog kvarca. Unutrašnjost spomenika ukrašena je rezbarijama u kamenu.
Arheolozi veruju da su bile potrebne decenije da se izgradi ovakav spomenik, prenosi Sputnjik internešenal.