Tramp: Promena režima na Kubi je samo pitanje vremena

Predsednik SAD Donald Tramp izjavio je da je promena režima na Kubi „samo pitanje vremena“, obnavljajući pretnje vladi na ostrvu i nagoveštavajući da bi Vašington mogao da se fokusira na Havanu čim završi vojnu kampanju u Iranu.

Govoreći u Beloj kući u četvrtak, Tramp je pohvalio državnog sekretara Marka Rubija, sina kubanskih imigranata iz Majamija, za „fantastičan posao“ oko Kube, gde SAD pojačavaju ekonomske sankcije protiv ostrva. Poslednjih meseci američki pritisak je pojačan, uključujući efektivnu naftnu blokadu koja je pogoršala već ozbiljne nestašice goriva i hrane.

„Ono što se dešava na Kubi je neverovatno,“ rekao je Tramp tokom posete fudbalskom timu Inter Majami.

„Prvo želimo da završimo ovo sa Iranom, ali nakon toga promena režima na Kubi je samo pitanje vremena.“

Tramp je izjave dao nakon hvaljenja tekuće kampanje protiv Irana, tvrdeći da američke i izraelske snage nastavljaju da „potpuno uništavaju neprijatelja“. U masovnim vazdušnim udarima prošle subote ubijeni su iranski vrhovni vođa ajatolah Ali Hamnei, više visokih komandanta i stotine civila, a napadi i dalje traju.

Komentari o Kubi slede ranije signale Trampa i njegovih pristalica.

„Kuba je sledeća,“ rekao je republikanski senator Lindzi Grejem nakon početka napada na Iran.

Tramp je u intervjuu za Politiko predvideo da će, kada padne iranska vlada, „i Kuba pasti“.

Predsednik SAD je takođe preuzeo zasluge za pritisak na kubansku ekonomiju kako bi prisilio Havanu na pregovore.

„Prekinuli smo sve isporuke nafte i novca, sve što je dolazilo iz Venecuele, što je bio jedini izvor. I sada žele da sklope dogovor,“ rekao je Tramp.

Od januara, Kuba nije dobila nijednu pošiljku nafte, što je primoralo avio-kompanije da otkažu letove i dodatno pogoršalo ekonomsku krizu na ostrvu. Pad snabdevanja gorivom rezultat je američke blokade venecuelanske nafte – glavnog izvora goriva Kube – nakon američke intervencije i hapšenja predsednika Venecuele Nikolasa Madura. Meksiko je takođe prekinuo isporuke pod američkim pritiskom, ostavljajući Kubu bez spoljne podrške i izazivajući nestanke struje.

Tramp je prethodno rekao da će SAD biti aktivno uključene u odlučivanje ko će naslediti Madura u Venecueli, ističući da „ne mogu da rizikuju“. Predsednik SAD je takođe nagovestio da Pentagon lako može da uhvati kubanskog predsednika Migela Dijaz-Kanela u operaciji sličnoj onoj u Venecueli, dodajući da „ne bi bilo teško“.

Rusija je osudila američku ekonomsku blokadu Kube, upozoravajući da sankcije i prinudne mere krše međunarodno pravo i rizikuju destabilizaciju regiona.

Trampove najnovije izjave dolaze dok SAD pojačavaju vojne operacije u Latinskoj Americi. Nakon ubistva narkobosa Osugere Servantesa, poznatog kao El Menčo, u zajedničkoj američko-meksičkoj operaciji prošlog meseca izbili su nemiri u Meksiku, izazivajući sukobe kartela sa vojnim snagama i zabrinutost za bezbednost pred Svetsko prvenstvo u fudbalu 2026.

Tajm magazin je zbog sve agresivnijeg Trampovog korišćenja vojne sile prikazao na naslovnoj strani osam MAGA kapa sa imenima zemalja koje su pogođene njegovim udarima: Iran, Irak, Somalija, Nigerija, Ekvador, Sirija, Venecuela i Jemen, ističući da je Tramp napao više zemalja u kraćem roku nego bilo koji savremeni američki lider.

Nulta Tačka/RT

Ne propustite

VLADA VELIKE BRITANIJE ŠALJE PRIVATNO OBEZBEĐENJE RADI PROVERE KRŠENJA KARANTINA ZA ONE KOJI SE VRAĆAJU SA ODMORA (VIDEO)

VLADA VELIKE BRITANIJE ŠALJE PRIVATNO OBEZBEĐENJE RADI PROVERE KRŠENJA KARANTINA ZA ONE KOJI SE VRAĆAJU SA ODMORA (VIDEO)

Britanska vlada tvrdi da namerava da šalje privatne kontrole, izvođače
Uhapšen novinar po novom turskom zakonu protiv dezinformacija

Uhapšen novinar po novom turskom zakonu protiv dezinformacija

Sud u Turskoj naredio je hapšenje novinara u jugoistočnoj provinciji