Volstrit žurnal: UAE tajno napadao Iran dok Amerika ćuti

Volstrit žurnal: UAE tajno napadao Iran dok Amerika ćuti

Ujedinjeni Arapski Emirati izveli su tajne napade na Iran kao odgovor na udare na svoju infrastrukturu, objavio je u ponedeljak Volstrit žurnal, pozivajući se na izvore.

Prema analitičarima, ovi napadi pokazuju da je Abu Dabi sve spremniji da deluje samostalno, umesto da se oslanja isključivo na američko odvraćanje, usled rastućeg nezadovoljstva Vašingtonom.

Kako navodi list, među nepriznatim napadima bio je i udar na rafineriju na iranskom ostrvu Lavan početkom aprila, neposredno pre nego što je američki predsednik Donald Tramp objavio prekid vatre u američko-izraelskoj kampanji protiv Teherana. Iran je saopštio da je objekat pogođen u neprijateljskom napadu i odgovorio raketnim i dron udarima na UAE i Kuvajt, gde se nalaze velike američke vojne baze.

Volstrit žurnal nije naveo datume drugih navodnih napada. Ministarstvo spoljnih poslova UAE odbilo je komentar, ali je ukazalo na ranije izjave u kojima se potvrđuje pravo zemlje da odgovori, uključujući i vojno, na „neisprovociranu iransku agresiju”.

Od početka rata Iran je veliki deo svojih udara usmerio ka UAE, lansirajući više od 2.800 raketa i dronova, dok je Abu Dabi nazivao „neprijateljskom bazom” zbog veza sa Vašingtonom i Izraelom. Iako vlasti tvrde da je oko 95 odsto projektila presretnuto, udari i ostaci projektila ipak su izazvali štetu, žrtve i ekonomske poremećaje.

Spekulacije o direktnoj umešanosti UAE kruže još od sredine marta, kada su iznad Irana navodno snimljeni neidentifikovani avioni i dronovi. Istraživači tvrde da su podsećali na francuske lovce „Miraž” i kineske dronove „Ving Lung”, koje koristi UAE.

„Vrlo su snažni kada je reč o preciznim udarima, protivvazdušnoj odbrani, vazdušnom nadzoru, dopuni goriva i logistici”, rekao je za Volstrit džornal penzionisani general američkog vazduhoplovstva Dejv Deptula. „Ako imate tako sposobno vazduhoplovstvo, zašto biste samo sedeli i trpeli iranske napade bez odgovora?”

Pojedini analitičari smatraju da tajne operacije odražavaju rastuće razočaranje Vašingtonom, jer zalivske države veruju da ih SAD napuštaju i ne reaguju na iranske napade. Uprkos krhkom primirju, UAE je prošle nedelje optužio Iran za napad na svoju teritoriju, nakon što je pogođeno naftno postrojenje u Fudžairi, gde su tri osobe ranjene. Tramp taj napad nije ni osudio niti je odgovorio na njega.

„Iz perspektive zalivskih država izgleda kao da SAD više ne daju prioritet njihovoj bezbednosti i da su ih praktično napustile”, rekla je Danija Tafer, direktorka Gulf International Forum-a.

„Ako ste mislili da kupujete američku lojalnost, sada ćete verovati da američka baza samo pravi metu od vaše zemlje, dok su SAD spremne da vas prodaju čim im odgovara”, rekao je penzionisani britanski maršal vazduhoplovstva Edvard Stringer, bivši šef operacija britanskog Ministarstva odbrane.

Abdulhaleg Abdula, bivši savetnik predsednika UAE Mohameda bin Zajeda, prošlog meseca pozvao je na zatvaranje američkih baza, tvrdeći da su one „teret”, a ne „strateška prednost”.

UAE je nagovestio i šire udaljavanje od tradicionalnih savezništava. Nedavna odluka da napusti Organizaciju zemalja izvoznica nafte (OPEK), uz obrazloženje da želi „suvereniji” ekonomski i strateški kurs, pokazuje da je Abu Dabi sve spremniji da vodi potpuno nezavisnu politiku.

Nulta Tačka/RT

Ne propustite

HTELI SU NOVO NORMALNO! Proizvodnja čelika zaustavljena u Nemačkoj zbog skoka cena energenata

HTELI SU NOVO NORMALNO! Proizvodnja čelika zaustavljena u Nemačkoj zbog skoka cena energenata

Zbog naglog rasta cena električne energije u Nemačkoj, prva čeličana

Nemačka policija počela da hapsi građane zbog „mržnje i huškanja“ na internetu

Od utorka ujutru, širom Nemačke sprovodi se velika akcija policije