Dvadesetjednogodišnji muškarac iz Merilenda, za koga se navodi da je imao istoriju mentalnih problema i ranijih kontakata sa Tajnom službom, ubijen je u subotu u blizini Bele kuće nakon što je otvorio vatru na policajce na kontrolnom punktu ispred kompleksa.
Incident je doveo do toga da je Severni travnjak evakuisan, novinari su premešteni u pres salu, a Bela kuća i njeno područje stavljeni su pod blokadu. Predsednik SAD Donald Tramp, koji je u tom trenutku bio u zgradi, nije bio ugrožen.
Portparol Tajne službe saopštio je da je osumnjičeni prišao kontrolnom punktu na uglu 17. ulice i Pensilvanija avenije severozapad, izvadio oružje iz torbe i otvorio vatru na službenike.
Agenti Tajne službe uzvratili su vatru i pogodili napadača. Prevezen je u lokalnu bolnicu u kritičnom stanju, gde je kasnije preminuo.
A suspect was killed after opening fire on a Secret Service checkpoint outside the White House Saturday evening, a Secret Service spokesperson told CBS News in a statement.
President Trump has been briefed on the shooting that occurred outside the White House, a White House… pic.twitter.com/zZ8hFvtF8U
— CBS News (@CBSNews) May 24, 2026
Jedan prolaznik takođe je teško ranjen, ali zvaničnici navode da nije jasno da li je pogođen u početnoj paljbi ili tokom razmene vatre. Niko od pripadnika Tajne službe nije povređen.
Novinarka ABC Njuza Selina Vang snimala je na Severnom travnjaku kada su se začuli pucnji. „Zvučalo je kao desetine hitaca“, napisala je na mreži X, dodajući da im je naređeno da trče u pres centar.
Policija je identifikovala napadača kao 21-godišnjeg Nasira Besta iz Merilenda, navodi AP. Vlasti tvrde da je imao istoriju mentalnih problema i ranije susrete sa Tajnom službom, uključujući i pokušaj da uđe na punkt Bele kuće, nakon čega mu je sud naložio zabranu približavanja.
Njujork post, pozivajući se na izvore iz policije i sudske dokumente, navodi da je Best tokom ranijeg zadržavanja u julu 2025. godine tvrdio da je „Isus Hrist“, nakon što je pokušao da zaobiđe zaštićeni pešački ulaz u kompleks Bele kuće.
Blokada Bele kuće ukinuta je oko 18:45 po lokalnom vremenu.
Incident dolazi u trenutku pojačanih bezbednosnih mera oko Bele kuće. Ranije ovog meseca, Tajna služba je saopštila da je jedan muškarac ranjen u blizini Vašingtonskog spomenika nakon što je otvorio vatru na policiju, što je nakratko dovelo do dodatnog pojačavanja obezbeđenja.
Nulta Tačka/RT