PANIKA U PFIZERU! OBRISALI SVOJU STRANICU! PFIZER 2010. GODINE PRIZNAO DA PODMIĆUJE 4.500 DOKTORA, NAUČNIKA I MED. STRUČNJAKA, KOLIKO IH JE ONDA TEK DANAS?!
Da bi nam sadašnjost bila jasnija, dovoljno je da se vratimo samo malo unazad, u 2010. godinu tačnije, NYTimes je objavio vest pod naslovom „Pfizer daje detalje o podmićivanju doktorima“(„Pfizer Gives Details on Payments to Doctors“).
Koliko li tek danas TV doktora i Twitter naučnika Pfizer poseduje i koliko ih plaćaju?! Naravno da nam to neće reći..
Pa da se podsetimao 2010. godine i članka NYTimes-a(31. Mart, 2010.):
Pfizer, najveći svetski proizvođač lekova, rekao je u sredu da je platio oko 20 miliona dolara za 4.500 lekara i drugih medicinskih stručnjaka za konsultacije i govore u njihovo ime u poslednjih šest meseci 2009. godine, što je bio njegov prvi javni obračun isplata ljudima koji odlučuju koji lekove su za preporuku.
(Svakako znamo šta je sve bilo te famozne 2009.godine)
Pfizer je takođe platio 15,3 miliona dolara za 250 akademskih medicinskih centara i drugih istraživačkih grupa za klinička ispitivanja u istom periodu.
Dok su druge farmaceutske kompanije otkrile plaćanja lekarima, Pfizer je prvi koji je otkrio plaćanja za klinička ispitivanja. Objava ne uključuje plaćanja izvan Sjedinjenih Država.
(Verovatno Kon zna, kako funkcioniše van SAD-a to plaćanje mita..)
Zvaničnica Pfizer-a, Kristen E. Neese, rekla je da je većina obelodanjivanja bila potrebna sporazumom o integritetu koji je kompanija potpisala u augustu kako bi se rešila federalna istraga o ilegalnoj promociji lekova za upotrebu izvan etikete.
(Bilo bi lepo da nas opet ovako iznenade, ali da nam daju i imena tih doktora, tzv.naučnika, za ceo svet..Bilo bi to vrlo, vrlo lepo od njih..)
(izgleda da su imali manjih teh.problema.. poznatijih, sakrivanje..izgled Pfizer-ove transparentnosti danas 13.11.2021.)
Pfizer je četvrta velika farmaceutska kompanija koja je objavila takva otkrića, nakon Eli Lilly, Merck i GlaxoSmithKline. Sve četiri web stranice se mogu pretraživati po imenima lekara ili organizacija, ali su sve postavljene na način koji otežava preuzimanje i analizu cele baze podataka.
(Pa da vidimo kako stvari stoje danas..)
“Svi su oni dobrodošli, ali nijedan od njih nije zamena za jedinstvenu nacionalnu bazu podataka”, rekao je Allan Coukell, direktor projekta Pew Prescription, inicijative Pew Charitable Trust-a.
Počevši od 2012. godine, od kompanija za lekove i medicinske uređaje će se tražiti da otkriju isplate lekarima u iznosu većem od 10 dolara, a prvi izveštaj dostupan je 2013. Zakon o plaćanju lekara donesen je kao deo reforme zdravstvene zaštite. Neke države takođe imaju zakone o otkrivanju podataka.
Neese je rekla da otkrivanje uključuje elemente koji nisu potrebni saveznim sporazumom, poput plaćanja akademskim centrima i medicinskim sestrama i pomoćnicima lekara.
Izveštavanje takođe ide dalje od Sunshine zakona, rekao je Pfizer, jer ne nameće odgodu do četiri godine za finansijsku podršku za klinička ispitivanja. Pfizer planira prijaviti plaćanja bez odlaganja.
Dr. Marcia Angell, bivša urednica The New England Journal of Medicine i pisac o sukobu interesa, rekla je: „Ako to rade – začudilo bi me da rade, ali ako jesu – to je sjajno.“
Dr. Angell je rekla da su se Pfizer-ove količine činile niskim iako nije imala specifično znanje. „Ne mogu a da ne mislim da je nešto pobeglo“, rekla je.
Pfizer-ovo otkrivanje naišlo je na skepticizam jednog specijaliste o sukobu interesa u medicini.
„Mislim da je to dobra stvar, ali apsolutno ne verujem u ono što farmaceutske kompanije dobrovoljno otkrivaju javnosti kada te stvari nisu revidirane“, rekao je Eric G. Campbell, vodeći autor objavljene studije o odnosima između lekara i industrije iz 2007. u The New England Journal of Medicine.
Profesor Campbell, koji je direktor istraživanja na Institutu za zdravstvenu politiku Mongan u Opštoj bolnici u Massachusetts-u i vanredni profesor na Harvard Medical School, rekao je da farmaceutske kompanije pokušavaju izbeći rastuću plimu javnog mnenja za otkrivanje.
Isplate lekarima pokrivale su naknade, putovanja i obroke u vrednosti od 25 dolara ili više i ukupno 500 dolara ili više tokom šestomesečnog perioda, rekao je Pfizer.
Danas:
Sve je sakriveno, iako se zna da..
Nije tajna da Pfizer kompanija drži pod svojom šapom i mnoge lekare iz Srbije. Oni su plaćeni da svesno guraju Pfizer-ove proizvode koji nisu ni prošli sve provere. A za takav aktivizam Pfizer bogato nagrađuje svoje „podguzne mušice“, koje se nalaze na platnom spisku kompanije. A sve to se obavlja pod blagoslovom SZO, koja institucionalizuje i legalizuje svaki vid neetičkog načina poslovanja.
Nulta Tačka/NYTimes