EVO KAKO INTERNET UTIČE NA VAS? INTERNET NUDI JEDINSTVENE MOGUĆNOSTI KAO I ISKUŠENJA
Da li ste se ikada zapitali kako vaše iskustvo koje provodite na internetu utiče na vas? Da li je internet imao sveukupno pozitivan ili negativan uticaj na vaš život? I u kojoj meri je deo vašeg života?
Da bi to uvideli, odvojite trenutak da razmislite o svemu što cenite o internetu i njegovim prednostima.
Imate li omiljene sajtove/portale koje svakodnevno pratite?
Da li vam internet pomaže da ostanete u kontaktu sa prijateljima ili porodicom koji nisu u vašoj blizini?
Na koji način vam je internet pomogao da uštedite vreme i novac?
Jeste li u poslednje vreme pogledali neki dobar film ili emisiju?
Sada odvojite još koji minut da razmislite o trenucima kada je vaš odnos sa internetom bio manje nego idealan.
Da li ste se ikada našli da kompulsivno proveravate e-poštu ili ažuriate vesti?
Da li ste ikada proveli mnogo više vremena nego što ste očekivali skrolujući na društvenim mrežama ili gledajući video zapise?
Da li je internet ikada doprineo bilo kojoj vašoj zavisnosti tako što vam je olakšao pristup?
Mislim da bi se mnogi složili da je internet neverovatna i moćna kreacija, sposobna da pruži velike koristi. Takođe bi se složili da internet može izazvati ponašanja koja su teško rešiva.
Razlika između digitalnog i fizičkog doživljaja stvarnosti
Kao neko ko je radoznao i voli da uči, u potpunosti rezonujem sa privlačnošću interneta kao na izvor znanja. Taj deo moje ličnosti je razlog zašto osećam talas sreće kada uđem u veliku biblioteku.
Ali nešto je fundamentalno drugačije u vezi odnosa prema fizičkom svetu knjiga i časopisa od digitalnog sveta blogova i videa. Ta razlika je ključ za otključavanje zdravijeg, pažljivijeg pristupa korištenju samog interneta.
Dakle, koje su neke od ovih fundamentalnih razlika između digitalnog medija interneta i fizičkog medija biblioteke ili knjižare:
– Digitalni svet je neograničen, fizički svet ima ograničenja;
– Digitalni svet ima hiperveze, fizički svet nema;
– Digitalni svet je bilo gde, fizički svet je negde.
Previše svega
Jedna teorija o porastu gojaznosti je da snažno preoblikuje naše fizičko okruženje. Ukusna, prikladna i pristupačna nezdrava hrana u kombinaciji sa znatno manjom potrebom za fizičkom aktivnošću dovela je do globalnog zdravstvenog izazova sa kojim se sada suočavamo.
Ali šta ako se nešto slično dogodi kada ljudima date neograničen pristup internetu?
Sadržaj koji koristimo od društvenih medija preko videa do vesti je ugodan, pristupačan i gotovo besplatan. Sat vremena provedenih na društvenim mrežama možda neće biti „loš za vas“ na isti način na koji bi mogao biti višak šećera, ali borba za kontrolu je slična.
Čak i oni od nas koji žele da ograniče sebi vreme provedeno na internetu bore se da to učine jer je privlačenje interneta tako jako. Baš kao što su ti veći faktori doveli do propadanja naših tela, može li internet biti nešto slično našem umu i duhu?
Koliko smo svesni na internetu
Na kraju krajeva, uživamo u internetu. Bez toga, ovaj članak ne bi ni postojao. Portal Nulta Tačka takođe ne bi postojao i ne bi imali priliku da saznamo mnogo toga.
Ali iz iskustva znam da će internet uzeti i uzeti i uzeti, osim ako ne podvučem crtu. Iskušenje lakog, trenutnog zadovoljstva prečesto prevazilazi odloženo zadovoljenje smislenog rada i dugoročnih ciljeva.
Zato su potrebna neka pravila.
Pravila funkcionišu po jednom jednostavnom principu: unapred odlučeno kako želimo pristupiti internetu kako ne bi morali da se oslanjamo samo na snagu volje da znamo kada je dovoljno.
Naravno, i dalje vam je potrebna samodisciplina da biste se držali svojih pravila koja ste sami nametnuli. Ali otkrila sam da pravila nekako olakšavaju, kao da slušam mudriju, zreliju verziju sebe koja nudi pravovremene savete. Lakše je držati se obaveze koju ste već preuzeli nego boriti se sa uverljivom logikom „još samo nekoliko minuta“ u stvarnom vremenu.
Nekoliko pravila kontole
Pregledajte ih svakodnevno dok ne postanu navike i možda vam one mogu ponuditi podršku. Ova pravila su uopšteno namenjena za rekreativnu upotrebu interneta.
Kada je u pitanju posao, koji se radi preko interenta, postoji samo jedno pravilo, ostati fokusiran i rešavati jednu po jednu stvar.
Unapred planirati svaki klik. Nema surfovanja internetom. Unapred odlučite šta biste čitali ili gledali i ne dozvolite sebi da kliknete na druge zanimljive linkove.
Postavite tajmer. Za 10 posto vremena dok ležernije pretražujem internet, možda proveravam Twitter ili Facebook, postavim tajmer i zaustavim se kada zazvoni. Do sada je moj unutrašnji sat postao mnogo bolji, ali postavljanje tajmera je dobar način za početak.
Stvorite sebi samonametnute granice.
Na primer, postavite sam svoj telefon da vas obaveštava kada vam određene bitne osobe pošalju e-poruku. Osim toga, pokušavajte da vašu e-poštu proveravate jednom dnevno u određeno vreme.
Budite uvereni da je manje više.
Poput malog deteta, ponašamo se kao da će nam to doneti više omiljenih stvari i veće zadovoljstvo. Naravno, u tome grešimo. Baš kao što prvi komad deserta donosi radost koja brzo pada sa preteranim uživanjem, isto vredi i za upotrebu interneta.
Zavisnost od interneta je veoma stvarna!
Odvojite svoje slobodno vreme van mreže. Odmor, radoznalost i zabava su deo dobrog, uravnoteženog života. Ali internet je, za razliku od drugih offline oblika slobodnog vremena, previše lak. Zamislite to kao razliku između jedenja slatkiša i pravljenja gurmanske torte. Torta je iskustvo i usporava vas da više uživate. Smatram da isto vredi i za slobodno vreme van mreže kao što su knjige, časopisi, pa čak i odlazak u šetnju.
Ako sve za šta koristite internet je konzumiranje, vi propuštate. Jedan od sjajnih darova interneta je to što mnogi od nas sada mogu stvarati na toliko novih načina.
Umerenost je dar, kako u fizičkom tako i u virtuelnom svetu!