ŠTA JE SLEDEĆE? ZABRANA UZGOJA ŽIVOTINJA! NAUČNICI TVRDE DA UZ POMOĆ VEŠTAČKE INTELIGENCIJE OTKRIVAJU KOJE ŽIVOTINJE ŠIRE MUTIRANI COVID
Ovakva istraživanja mogu da budu opasna na nekoliko nivoa, a onaj glavni nivo je traženje razloga za odricanje i moguću zabranu uzgoja životinja. Nova istraživanja kako tvrde naučnci dokazuju da životinje mogu da budu prenosioci mutiranog cirusa COVID-19.
Životinje mogu da budu pronosnici mutiranog Covid virusa, naučna studija i istraživači navodno su potvrdili uz pomoć veštačke inteligencije (AI).
Naučnici tvrde da su koristili (AI) alat da identifikuju koje životinje će najverovatnije dobiti i širiti mutirane verzije Covida-19. Model je istakao i kućne ljubimce i divlje životinje kao verovatne rezervoare virusa.
Koristeći informacije o njihovim staništima i različitim biološkim osobinama, istraživači sa Cari Institute of Ecosistem Studies u Njujorku razvili su alat za mašinsko učenje kako bi otkrili koje životinje imaju određeni ACE2 protein za koji će se koronavirus najverovatnije zakačiti.
Od 5.400 testiranih, naučnici su ga suzili na 540 vrsta sisara.
Neka od njegovih predviđanja su ranije dokumentovana kao rizik od prenosa, na primer, psi, mačke i slepi miševi, dok su domaće životinje poput svinja i egzotičnih životinja u zoološkom vrtu bile iznenađujući dodaci.
Drugi očekivani dodaci su kune, sudanski pangolini i 35 vrsta slepih miševa – koji su zajedno rangirani među prvih 10% životinja koje će najverovatnije širiti virus, u skladu sa laboratorijskim rezultatima.
Studija, objavljena u časopisu Proceedings of the Roial Societi, takođe je rangirala vodene bivole, brojne primate, uključujući gorile i 76 vrsta glodara, kao podložnije infekciji.
Istraživači su naučili (AI)- veštačku inteligenciju da identifikuje obrasce između stopa prenošenja i oko 60 ekoloških i bioloških osobina prikupljenih ranijim studijama, uključujući preklapanje između životinjskih i ljudskih staništa, kao i njihov životni vek, ishranu i veličinu.
8 POTPUNO VAKCINISANIH ŠTIĆENIKA STARAČKOG DOMA UMRLO OD COVIDA-19https://t.co/s2FLEobq9k
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) November 17, 2021
Ranije su specifične sekvence aminokiselina bile mapirane samo u oko 300 vrsta, uključujući oko 143 sisara – a otkrivanje koji su skloniji infekciji ključno je za predviđanje širenja virusa, rekli su istraživači.
Arinjai Banerjee sa Univerziteta u Saskačevanu u Kanadi rekao je za New Scientist da će rezultati pomoći istraživačima da „prate virusne infekcije i moguću pojavu varijanti korona virusa prilagođenih životinjama“ širom sveta. Barbara Han, koja je vodila studiju, rekla je da predviđanja moraju biti praćena sistematskim nadzorom i laboratorijskim studijama.