VELIKA BRITANIJA: POMOR ZBOG COVID-a, NE OD COVID-a! HILJADE NEPOTREBNIH SMRTNIH SLUČAJEVA OD RAKA PLUĆA UZROKOVANI SU COVID MERAMA
Hiljade pacijenata obolelih od karcinoma pluća možda su nepotrebno umrli kao rezultat mera uvedenih tokom pandemije COVID-19, navodi se u novom izveštaju.
U izveštaju objavljenom u četvrtak, Koalicija za borbu protiv raka pluća Ujedinjenog Kraljevstva (UKLCC) rekla je da su poboljšanja u stopama preživljavanja koja su se dešavala pre pandemije sada ugrožena.
Procenjuje se da kašnjenja u dijagnozi uzrokovana merama zatvaranja mogu da dovedu do pada od 5,3 odsto petogodišnjeg preživljavanja u Engleskoj, sa 17,6 odsto za pacijente sa dijagnozom između 2014. i 2018, na oko 12,3 odsto za one kojima je karcinom dijagnostikovan tokom pandemije Covid virusa.
TRENUTNO POSTOJI 365 STUDIJA KOJE DOKAZUJU EFIKASNOST IVEREMEKTINA I HIDROKSIHLOROKINA U LEČENJU COVID-19 – DA LI ĆE NEKO “MEDICINSKU ELITU” SA NJIHOVOM OBMANOM?https://t.co/rvq88sX5eV
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) November 26, 2021
To bi moglo dovesti do više od 2.500 dodatnih smrtnih slučajeva u Velikoj Britaniji, navodi se u izveštaju.
Profesor Robert Rintoul, predsedavajući kliničke savetodavne grupe UKLCC-a, rekao je: „Pre pandemije, ostvaren je stvarni napredak u povećanju petogodišnjeg preživljavanja. Ali COVID-19 je imao razoran uticaj na ranu dijagnozu raka pluća i ugrozio je naš cilj povećanja petogodišnjeg preživljavanja u Velikoj Britaniji na 25 procenata do 2025”.
On je rekao da su pacijenti sa rakom pluća neproporcionalno pogođeni pandemijom.
„Smernice vlade da ostanete kod kuće uz kašalj, nevoljnost da se angažujete u zdravstvenim službama tokom zatvaranja i pritisci na već preopterećene zdravstvene usluge, neizbežno su rezultirali padom uputa i povećanjem prikaza bolesti u kasnoj fazi“, rekao je on, dodajući da je potrebna hitna akcija da se to vrati na pravi put.
UKLCC je pozvao na potpuno finansiranje programa skrininga za rak pluća širom Velike Britanije.
Takođe poziva na organizovanje svake dve godine nacionalne i regionalne kampanje podizanja svesti javnosti i uspostavljanje namenske linije za pomoć za rak pluća, kako bi se pacijentima obezbedio lak pristup podršci i dijagnozi.
Predsednik UKLCC-a Martin Grejndž rekao je da je „srceparajuće videti kako je COVID-19 uticao na naporni rad i dostignuća onih koji su uključeni u negu raka pluća”.
„Moramo se okupiti zajedno i osigurati da napredak pre pandemije u ishodima raka pluća ne bude uzaludan“, rekao je on.
Prema izveštaju Univerzitetskog koledža u Londonu objavljenom u septembru, nedostatak poseta lekarima licem u lice u Velikoj Britaniji od početka pandemije može dovesti do 10.000 nepotrebnih smrti usled raka.
Najnoviji podaci Kancelarije za nacionalnu statistiku pokazuju da su Engleska i Vels registrovali 20.823 smrtnih slučajeva više od petogodišnjeg proseka u poslednjih 18 nedelja. Samo 11.531 smrtni slučaj je bio povezan sa COVID-19.
Onkolog konsultant i profesor medicine na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Bakingemu, profesor Karol Sikora, vodeći svetski stručnjak za rak, rekao je za Epoch Times prošle nedelje: „Ono što se čini da se dešava je da postoji veća stopa smrtnosti zbog zaostalih slučajeva i nedostatka pristupa zdravstvenoj zaštiti”.
„To je nacionalni skandal“, rekao je on.