GLOBALNI NEDOSTATAK MEDICINSKIH SESTARA ĆE RASTI KAKO PANDEMIJA ULAZI U TREĆU GODINU
Kovid kriza dovela do nedostatka medicinskog osoblja, a naročito medicinskih sestara.
Broj medicinskih sestara širom sveta i dalje opada kako se širi soj Omikron, a postoji i neravnoteža jer zapadne zemlje pojačavaju zapošljavanje zdravstvenih radnika iz afričkih i drugih siromašnih zemalja, navodi se u Međunarodnom Savetu medicinskih sestara, saopšteno je u petak.
Mnoge medicinske sestre su „sagorele“ od pandemije COVID-19, a stopa „namere da odu“ u roku od godinu dana su se udvostručile na 20-30%, rekao je Hauard Keton, izvršni direktor grupe sa sedištem u Ženevi koja predstavlja 27 miliona medicinskih sestara u 130 nacionalnih udruženja.
TELEGRAM POSTAJE NAJBRŽE RASTUĆA MOBILNA APLIKACIJA NA SVETU U 2021. GODINI
https://t.co/D5eeG5ZyNx— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) December 14, 2021
„Mislim da smo na prekretnici… ako se nastavi trend brojeva koje vidimo, to bi mogao biti egzodus ljudi,“ Katon je rekao na brifingu za novinare.
„Skoro mislim da vlade treba da razmišljaju o paketu mera za održavanje života koje treba da sastave kako bi sledeće godine uložile u svoje medicinske sestre i njihove zdravstvene radnike,“ rekao je.
Najmanje 115.000 medicinskih sestara umrlo je od COVID-19, ali Keton je rekao da je ova brojka Svetske zdravstvene organizacije od početka pandemije do maja bila konzervativna i da je prava cifra verovatno duplo veća.
Već je postojao globalni nedostatak od 6 miliona medicinskih sestara pre pandemije, a oko 4,75 miliona medicinskih sestara treba da ode u penziju u narednih nekoliko godina, dodao je on.
U proseku, bogate zemlje imaju skoro 10 puta veću stopu medicinskih sestara u odnosu na siromašne zemlje, ali mnoge regrutuju u inostranstvu za osoblje u svojim bolnicama, rekao je on, napominjući da su Filipini i Indija tradicionalni izvoznici.
„Apsolutno smo videli povećanu aktivnost zapošljavanja od strane Velike Britanije i Nemačke kao primera u Evropi, SAD i Kanadi takođe u Severnoj Americi,“ rekao je. On je dodao da afričke zemlje poput Kenije, Ugande, Nigerije regrutuju svoje medicinske sestre.
Pojava varijante koronavirusa Omicron, koja je prvi put otkrivena prošlog meseca u južnoj Africi i Hong Kongu, a sada je prijavljena u skoro 60 zemalja, izazvala je novu zabrinutost.
„Moj osećaj je da su medicinske sestre i svi mi počeli da osećamo da je kraj pandemije i da se nazire svetlo na kraju tunela, ali sada postoji opipljiva anksioznost da bismo se mogli vratiti na početak,“ Katon je rekao.