NEMAČKA STUDIJA: UZNEMIRUJUĆ TREND KOJI JE UTICAO NA MENTALNO ZDRAVLJE DECE TOKOM IZOLACIJE
Pokušaji samoubistva među maloletnicima povećali su se četiri puta usred zatvaranja zbog covid-a u Nemačkoj, otkriva najnovija studija.
Nemački stručnjaci potvrdili su da je nedostatak ličnog kontakta tokom izolacije Covid-a i zatvaranja škola uzeo tužan danak na mentalno zdravlje dece, pri čemu se broj pokušaja samoubistva naglo povećao.
Do 500 maloletnika hospitalizovano je nakon pokušaja samoubistva u Nemačkoj od početka marta do kraja maja 2021. godine, objavio je DUP Magazin ove nedelje, pozivajući se na još neobjavljenu studiju Univerzitetske bolnice u Esenu (UK Essen).
Istraživači su analizirali podatke sa 27 jedinica intenzivne nege, kod dece širom zemlje. Otkrili su da su se prijavljeni pokušaji samoubistva kod dece povećali četiri puta u odnosu na period pre pandemije.
REKORDNI SKOK U BROJU OBOLELIH OD COVIDA U REGIONIMA NEMAČKE SA NAJVEĆOM STOPOM VAKCINACIJE
Christian Dohna-Schwake, šef dečjeg odeljenja u UK Essen-u, rekao je da su daljnja ograničenja i zatvaranje škola posebno štetni za maloletnike koji već pate od depresije ili anksioznih poremećaja. „Društveni kontakti izvan društvenih medija imaju preventivni učinak“ protiv mentalnih problema, rekla je Dohna-Schwake, pozivajući se da škole ostanu otvorene „što je duže moguće“.
Međutim, Renate Schepker, čelnica nemačkog društva za dečju i adolescentnu psihijatriju, psihosomatiku i psihoterapiju (DGKJP), rekla je za RND da se moguće implikacije studije moraju posmatrati s oprezom dok se ne objave.
U isto vreme, Schepker se složila da izolacija utiče na dobrobit dece. “Oni imaju drugačiji osećaj za vreme i mnogo više zavise o razvojnim stimulansima, kao što su društveni kontakti”, rekla je. “Deci i adolescentima bi trebalo biti moguće da održavaju kontakt s drugom decom uprkos izolaciji – i to ne samo digitalno.”