OTKRIVENO kako Facebook izrabljuje svoje radnike u Africi! Prihološka tortura i 150 dinara na sat
Najslabije plaćeno osoblje Fb-a, otkriva potpuno nova istraga, zarađuje samo 1,50 dolara na sat za kontrolu nasilnog i uznemirujućeg sadržaja u ogranku u Keniji – a to nije jedini problem sa kojim se suočavaju na poslu.
Nova istraga TIME-a otkriva da radna mesta u Najrobiju outsorsing kompanije „moralne veštačke inteligencije“ Sama — koja obezbeđuje moderaciju sadržaja na Fb-u za celu podsaharsku Afriku — dom je za gomilu ideja zajedno sa psihološkim bolom u vezi sa sadržajem materijala koje osoblje mora da pregleda, pored navodnog zastrašivanja u kancelariji i suzbijanja sindikalnog organizovanja.
Sa sedištem uglavnom u Kaliforniji, Sama ima dobru frazu koja glasi „dajte posao, a ne podržavajte“ a stekla je i korporativne ugovore sa Majkrosoftom, Guglom, pa čak i Volmartom. „Dostojanstven digitalni rad“ za koji javno deklarišu da ga obezbeđuju, ipak, izgleda potpuno drugačije u praksi u Najrobiju, mestu gde je TIME razgovarao sa nekoliko desetina bivših i sadašnjih zaposlenih u Sama kompaniji i pregledao tone papirologije.
„Posao koji radimo je neka vrsta psihološke torture“, rekao je za TIME jedan sadašnji radnik Sama koji radi kao moderator materijala na Fb-u, koji je, kao i drugi koji su razgovarali sa časopisom, to učinio anonimno zbog odmazde ili gubitka posla. „Bez obzira što se trudim da štedim, ne uspevam. Ne mogu da uštedim ni centa. Obično zaista osećam da moram da dam ostavku. Ali onda se pitam: šta će moje dete da jede?”
Why does this matter?
Facebook’s content moderation for Sub-Saharan Africa, including Ethiopia where a bloody civil war is raging, happens out of this office.
FB has been accused of not doing enough to prevent content on its platform contributing to ethnic violence there.
— Billy Perrigo (@billyperrigo) February 14, 2022
Najmanje dvoje članova osoblja Sama za koje je TIME saznao dali su otkaz nakon što su identifikovani sa posttraumatskom stresnom disfunkcijom, a drugi sa kojima je časopis razgovarao izjavili su da nisu bili u mogućnosti da dobiju formalne dijagnoze jer nisu mogli da priušte zadovoljavajuću psihološku pomoć ili su se samo mučili zbog traume i prisiljeni su da žive sa njom kao rezultat toga što su želeli posao. Kompanija nominalno pruža savetovanje na licu mesta osoblju, međutim oni koji su razgovarali za TIME izjavili su da ne veruju savetnicima koje plaća Sama, a čak i kada im je potrebno da potraže pomoć, menadžeri su odbili zahteve savetnika za psihičko zdravlje da se osoblju ponudi „pauza za zdravlje“ jer bi to moglo da naškodi produktivnosti.
Ova istraga je veoma daleko od prvog trenutka kada je naporan rad moderatora Fb sadržaja objavljen u javnosti.
Španski sud presudio, Mekafi izvršio samoubistvo. Njegova udovica podnela žalbu
Istraga Wired-a je 2014. godine objavila svetu užasan posao koji se zahteva od moderatora sadržaja u objektu na Filipinima, čiji je posao bio da probiju prave “planine” zabranjenog sadržaja, od pornografije za bebe do filmova u kojima su pojedinci ubijeni. Ta priča, kao i mnoge druge koje su usledile, ukazale su na slabo plaćen outsorsing posao koji nam društvene mreže čini relativno moderiranim.
Kao zamena za pregovore kada je osoblje zapretilo štrajkom, osoblje je obavestilo TIME, Sama je dovela šefove iz Kalifornije u Najrobi i otpustila vođu štrajka dok se spremao da podnese papire trgovinskog sindikata, i pretili su drugima koji su učestvovali u radničkom pokretu govoreći da bi mogli ponovo da rade ili budu otpušteni. Potiskivanje bunta bilo je isplativo, a potencijalni vođa štrajka je odustao ranije, čak i pre nego što je istekla nedelja kada su kompaniji Sama trebalo da daju odgovor.
Iako kompanija negira da je do štrajka i pokretanja bunta uopšte došlo, ovlašćena nevladina organizacija Foxglove sa sedištem u Londonu, uz pomoć kenijske agencije za zakonodavstvo Katiba instituta, obavestila je TIME da se sprema da tuži Samu zbog navodnog nezakonitog otpuštanja vođe štrajka.
Dok ni užasi sa kojima se suočavaju moderatori sadržaja niti manevrisanje tehnološke trgovine protiv izrabljivačkog rada nisu sami po sebi novi, ukrštanje ove dve stvari je štetan presedan. Kako Fb i različite korporacije koje vode veliku međunarodnu društvenu zajednicu budu imale potrebu za moderiranjem materijala, tako će i nastavljati sa eksternalizacijom – i, nažalost, nastaviće da pokušavaju da razbiju sindikate dok to rade.
OVO SE NE PROPUŠTA! MARIO ZNA I PROF. DR BRANIMIR NESTOROVIĆ RASTURAJU KORONA AGENDU