Fejsbuk plaća 90 miliona dolara nakon tužbe zbog praćenja korisnika ove mreže
Fejsbukova matična kompanija Meta pristala je platiti 90 miliona dolara za nagodbu nakon tužbe podnesene pre 10 godina. U predmetu se navodi da je društvena mreža narušila privatnost korisnika putem dodatka za pregledač koji joj je omogućio da ih prati čak i nakon što su se odjavili s njene veb stranice.
Nagodba između Mete i tužilaca, koja je podnesena u ponedeljak federalnom sudu u San Francisku, odobrena je od strane sudije. Ako prođe, to će biti jedno od 10 najvećih nagodbi o privatnosti podataka o grupnim tužbama ikada, navodi se u dokumentu.
U tužbi se navodi da je, između aprila 2010. i septembra 2011., Fejsbuk prekršio zakone o privatnosti i prisluškivanju koristeći dodatke za skladištenje kolačića koji prate posete korisnika veb stranica trećih strana koje su sadržavale opciju „Sviđa mi se“. Platforma društvenih medija imala je dozvolu korisnika da ih prati dok su prijavljeni, ali je garantovala da to neće raditi kada se korisnik odjavi sa mreže.
Iznos odštete od 90 miliona dolara biće raspoređen među pogođenim korisnicima. Kao deo nagodbe, Fejsbuk je takođe pristao da izbriše podatke koji su nepropisno prikupljeni kroz praksu.
„Postizanje nagodbe u ovom slučaju, starom više od decenije, u najboljem je interesu naše zajednice i naših deoničara i drago nam je što možemo preći preko ovoga“, rekao je portparol Mete za CNN. Kompanija je negirala bilo kakve dalje prekršaje.
Fejsbuk je godinama zaglibljen u pravnim bitkama. Prošle godine, kompanija Mark Zakerberga pristala je da plati 650 miliona dolara za rešavanje još jedne tužbe za privatnost zbog prikupljanja biometrijskih podataka bez prethodnog obaveštenja i pismenog pristanka. U ponedeljak je državni tužilac Teksasa objavio da država tuži Metu zbog Fejsbukovog programa za prepoznavanje lica koje je ova kompanija koristila.