Cena zlata probila plafon! Dalja vrednost zavisi od toka ukrajinsko-ruske krize
Cena zlata dostigla je najviši nivo u poslednjih osam meseci pošto su investitori pohrlili za ovim plemenitim metalom kao sigurnim utočištem u toku rusko-ukrajinske krize.
Cena zlata je krajem prošle nedelje dostigla 1.979 dolara po unci, popevši se na najviši nivo od 11. juna 2021. godine, prema zvaničnim podacima.
Vrednost ovog plemenitog metala raste treću nedelju za redom, što je najduži period ove godine, čak i dok se Federalne rezerve SAD-a spremaju da podignu kamatne stope, koje često smanjuju tražnju za zlatom.
Cena zlata u ponedeljak je opala jer je plan predsednika SAD i Rusije da održe samit o ukrajinskoj krizi umanjio tenziju i potražnju za sigurnim utočištem, za žutim metalom.
Prometno zlato je palo za 0,3 odsto na 1.891,85 dolara u ranoj jutarnjoj trgovini.
Investitori ‘duboko zabrinuti’
Američki predsednik Džo Bajden je u principu prihvatio samit sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom o ukrajinskoj krizi, nakon što se ministri spoljnih poslova dve zemlje sastanu sledeće nedelje i ako do invazije nije došlo, saopštila je u nedelju Bela kuća.
„Globalni investitori su duboko zabrinuti zbog potencijalnog (sukoba) između Rusije i Ukrajine, a američki predsednik je stalno govorio da je invazija moguća u danima koji dolaze“, rekla je Margaret Jang, strateg u DailyFKS-u.
S druge strane, investitori takođe mrmljaju o povećanju kamatne stope Federalnih rezervi u martu, tako da će to verovatno potisnuti cene zlata.
Investitori su zabrinuti zbog, kako se čini, agresivnog pooštravanja kamatnih stopa Federalnih rezervi jer inflacija raste, kažu analitičari.
Najmanje šest zvaničnika Federalnih rezervi će govoriti ove nedelje, a investitori će želeti da saznaju njihove stavove o mogućem povećanju od 50 baznih poena u martu.
Ostali metali su takođe dobili na vrednosti
Rastuće kamatne stope povećavaju oportunitetni trošak držanja poluga bez prinosa.
Spot srebro je palo za 0,8 odsto na 23,78 dolara po unci, platina je porasla za 0,4 odsto na 1.071,62 dolara.
Metalni paladijum autokatalizatora pao je za 1,2 odsto na 2.318,85 dolara.
„Cene paladijuma su porasle iznad 2.300 dolara/oz zbog povećanog rizika iz Rusije. Skoro 35 odsto proizvodnje paladijuma dolazi iz Rusije. Ovo je dovelo do povećanja nazadovanja paladijuma prošlog meseca“, navode analitičari ANZ-a u belešci.
Interesovanje investitora ostaje prigušeno, zbog očekivanja niske dostupnosti čipova u drugom kvartalu 2022. godine.