ŠEF UN-ovog programa za hranu: Ovo je katastrofa iznad katastrofe. SVET RISKIRA GLAD zbog sukoba u Ukrajini
Šef Svetskog programa za hranu Ujedinjenih nacija upozorio je u utorak da rat u Ukrajini stvara katastrofu koja pogađa lokalnu poljoprivredu i globalne zalihe hrane i žitarica „to će biti gore nego za vreme Drugog svetskog rata“.
„Govorimo o katastrofi iznad katastrofe“, rekao je David Beasley, izvršni direktor WFP-a, Savetu bezbednosti UN-a. Dodao je da je Ukrajina prešla iz korpe za hleb u redove za hleb. “Ni u snu ne bismo mogli ni sanjati da je ovako nešto moguće.”
Savet bezbednosti održalo je nedeljni hitan sastanak o pogoršanju humanitarne situacije u Ukrajini. Diskusija u utorak bila je fokusirana na nesigurnost hrane i šire odjeke poljoprivredne krize koja je na pomolu.
Ukrajina i Rusija proizvode 30 posto svetske ponude pšenice, 20 posto kukuruza i 75 do 80 posto suncokretovog ulja, rekao je Beasley. WFP kupuje 50 posto žitarica koje su mu potrebne za prehranu 125 miliona ljudi širom sveta iz Ukrajine. Porast cena hrane, transporta i goriva uzrokovao je mesečno povećanje operativnih troškova WFP-a za 71 milion dolara, kaže g. Beasley.
MARIO ZNA UŽIVO- Rasturanje LAŽNIH VESTI mejnstrim medija- Ovo što ćete čuti niste smeli da ČUJETE
https://youtu.be/XOF71sJMC2g
Najmanje 45 posto stanovništva Ukrajine suočava se s nemaštinom hrane, saopštio je WFP ranije ove sedmice, a odrasli preskaču obroke ili jedu manje kako bi deci omogućili da jedu.
Poljoprivrednici pretvoreni u vojnike bore se na linijama fronta u Ukrajini umjesto da brinu o svojim usevima tokom sezone sadnje kukuruza. Nedostatak đubriva iz Rusije i Ukrajine mogao bi umanjiti žetvu za 50 posto.
Zemlje poput Egipta i Libana preko 80 posto zavise od ukrajinskog žita, rekao je g. Beasley, dodajući da uticaj rata na poljoprivredu više nije samo vrtoglavi rast cena hrane, već i potencijalni problem dostupnosti ako zemlje nisu bile u stanju da nadoknade gubitke od Rusije i Ukrajine.
Ako se sukob ne okonča, svet riskira glad, destabilizaciju zemalja i masovne migracije, rekao je gospodin Beasley, dodajući da je agencija već bila primorana da smanji obroke hrane za polovinu, a možda i na nulu u mestima poput Jemena.
„Sve dok Putin nastavlja svoj rat, sve dok ruske snage nastavljaju da bombarduju ukrajinske gradove i blokiraju konvoje pomoći, dokle god opkoljeni civili ne budu u stanju da dođu na sigurno, ova humanitarna kriza će se samo pogoršavati – u Ukrajini, za Ruse ali i ljude širom svijeta”, rekla je Savetu Wendy Sherman, zamenica američkog državnog sekretara.
Shermanova je rekla da je Rusija bombardovala najmanje tri civilna broda koji su prevozili robu iz crnomorskih luka, te da je njena mornarica blokirala pristup ukrajinskim lukama kako bi prekinula izvoz žitarica.
Ruski ambasador pri UN-u Vasilij Nebenzja rekao je da njegova zemlja nije odgovorna za prehrambenu i poljoprivrednu krizu. On je kao pravi uzrok okrivio histerične sankcije koje su Rusiji nametnuli SAD i Zapad.
“Ruske oružane snage ne predstavljaju pretnju slobodi civilne plovidbe”, rekao je gospodin Nebenzja, tvrdeći da je ruska mornarica stvorila humanitarni pomorski prolaz kako bi brodovima omogućila bezbednu plovidbu. “Same zapadne države mogu da spreče glad i nesigurnost u dobavljanju hrane.”
Ukrajinski ambasador pri UN-u, Sergiy Kyslytsya, rekao je Savetu bezbednosti da Rusija planira da izazove humanitarnu krizu u celoj njegovoj zemlji uništavanjem njenog poljoprivrednog potencijala. Gospodin Kyslytsya je rekao da je ovo ruski plan B nakon što njene trupe nisu uspele da zauzmu Ukrajinu.