SAD: Kriza sa nestašicom hrane nije povezana sa Rusijom
Uprkos alarmu zbog rasta globalnih cena hrane, SAD nemaju nameru da ukidaju ograničenja na ruski izvoz, rekao je portparol američkog Stejt Dipartmenta Ned Price novinarima tokom dnevnog brifinga u sredu.
Moskva kaže da oni utiču na njenu sposobnost da izvozi hranu i đubrivo, ali to je „laž“ , rekao je on, ne pružajući nikakve dokaze koji bi podržali tu tvrdnju.
„Svakako nećemo ukinuti naše sankcije kao odgovor na prazna obećanja, a čuli smo i ranije prazna obećanja iz Ruske Federacije“, rekao je Price na pitanje da li će Vašington odustati od ograničenja kao što je Moskva predložila.
SAD su optužile Rusiju da je izazvala skok cena hrane nastavljajući svoju vojnu akciju u Ukrajini. Zapadne zemlje pozvale su Rusiju da olakša izvoz žitarica iz Ukrajine, ali Moskva je rekla da je situacija složena i ne tako jednostrana kao što zapadne nacije tvrde da jeste.
Jedan od najnovijih komentara o tom pitanju stigao je od zamenika ruskog ministra spoljnih poslova Andreja Rudenka u sredu. Rekao je da bi ublažavanje krize sa hranom zahtevalo „ukidanje sankcija nametnutih ruskom izvozu i finansijskim transakcijama“ , kao i „uklanjanje morskih mina iz svih ukrajinskih luka“.
Price je odbacio ovu izjavu i druge izjave ruskih zvaničnika kao niz „laži“ i „dezinformacija“ .
“Američke sankcije ne uzrokuju poremećaje u izvozu poljoprivrednih proizvoda Rusije. Činjenica je da su američke sankcije posebno osmišljene da omoguće izvoz poljoprivrednih proizvoda i đubriva iz Rusije” , rekao je on.
Vašington je navodno u jednom trenutku razmišljao o uvođenju sankcija protiv ruske hrane i đubriva, iako su se kupci ruskih proizvoda poput Brazila oštro protivili. Američki sekretar za poljoprivredu Tom Vilsack rekao je da su „možda potrebne žrtve da bi se rešio neopravdani rat koji je Rusija odlučila da započne“, tokom sastanka UN-a o sigurnosti hrane u martu. Na kraju se Vašington odlučio protiv takvog poteza i dodao prehrambene proizvode i đubrivo na listu izuzetaka.
Portparol Stejt Dipartmenta je implicirao da ruski zvaničnici, uključujući Rudenka, lažno tvrde suprotno. U međuvremenu, Moskva kaže da je njen izvoz hrane i đubriva indirektno oštećen zbog ograničenja finansijskih transakcija, osiguranja plovila, korišćenja zapadnih lučkih objekata od strane ruskih brodova i sličnih faktora.
Isto tako, odluka Ukrajine bila je da postavi mine duž svoje obale kako bi sprečila moguće ruske amfibijske napade i zabranila stranim brodovima da napuste svoje luke, navela je Moskva. Rečeno je da njihova vojska neće zaustaviti civilni saobraćaj do ukrajinskih luka, pod uslovom da brodovi idu rutama koje je odredila i kontrolisala Rusija. Ali Rusija sama ne može osigurati njihovu sigurnost, navodi se. Zapadni zvaničnici optužuju Moskvu da održava potpunu pomorsku blokadu Ukrajine.
Price i drugi zapadni zvaničnici, poput britanskog ministra odbrane Ben Wallacea, protumačili su Rudenkove primedbe kao ponudu slobodnog prolaza brodovima koji prevoze ukrajinsko žito u zamenu za ublažavanje sankcija.
NultaTačka/RT