KINESKI naučnici tvrde da su otkrili VODU NA MESECU
Kineski naučnici kažu da su potvrdili ranije sumnje da bi na Mesecu moglo da bude vode.
Testiranjem uzoraka stena koju je sakupila sonda Čang E-5 došli su do nalaza o postojanju vode na Zemljinom jedinom satelitu i svoja saznanja objavili u članku u časopisu „Nejčr komjunikejšns“, prenosi RT.
Lunarna sonda sletela je na Mesec u decembru 2020. godine, sakupivši uzorak od oko 1,7 kilograma stena i tla, poznatog kao regolit. Ova letelica ima i ugrađene instrumente pomoću kojih je merila hemijski sastav prikupljenih uzoraka.
Prikupljeni podaci omogućili su kineskim istraživačima da pretpostave da bi molekuli vode mogli da budu prisutni sa oko 120 ppm (1 ppm je milioniti deo jedne celine) u jednoj grupi mesečevih stena i sa 180 ppm u drugoj grupi stena.
Potom je tim Kineske akademije nauka potvrdio prisustvo vode u uzorcima direktnim proučavanjem materijala koji je sonda Čang E-5 donela na Zemlju. Ispostavilo se da je tlo koje su naučnici analizirali relativno suvo – čak i po lunarnim standardima – pokazujući nivoe vode od 28,5 ppm.
Naučnici tvrde da su otkrili i da je mineral apatit prisutan među uzorcima koji imaju sadržaj vode od 179 ppm, što je bilo u skladu sa ranijim predviđanjima.
Teleskopska i satelitska posmatranja dugo su navodila naučnike na sumnju da voda postoji na mesecu, bilo kao takozvani hidroksil bilo kao H2O u stenama.
Na taj način postoji nada da će kosmonauti, kolonizujući Mesec u budućnosti, moći da izvuku molekularni kiseonik i vodonik iz tamošnjeg okruženja kako bi za sebe proizveli vodu i čisti kiseonik.
NultaTačka/Sputnik