Makron: Postoji rizik da Evropa umre, EU mora ostati odvojena od Sjedinjenih Država
Tokom govora o budućnosti Evrope na Univerzitetu Sorbona u Parizu, Makron je dao govor opisan od strane svojih savetnika kao putokaz za Evropu.
Dok je opisao Bregzit kao jednu od „neviđenih kriza“ s kojima se Evropa suočila u poslednjih nekoliko godina, predsednik Makron insistira na važnosti da EU ostane odvojena od Sjedinjenih Američkih Država.
Dodao je da trenutni sukob na Ukrajini predstavlja najveći rizik po bezbednost Evrope u dvočasovnom govoru u kojem je optužio Nemce i druge za kukavičluk.
Makron je rekao da Evropa nikada ne sme postati „vazal“ Sjedinjenih Američkih Država i da takođe mora umeti da komunicira sa svim drugim regionima sveta.
„Nema odbrane bez odbrambene industrije. Imali smo decenije nedovoljnog ulaganja. Moramo proizvoditi više, moramo proizvoditi brže, i moramo proizvoditi kao Evropljani.
„Morate ojačati evropsko delovanje po pitanju imigracije, terorizma, organizovanog kriminala, trgovine drogom, mržnje i kriminala na internetu… Moramo staviti tačku na komplikovanu Evropu.
„Postoji rizik da Evropa umre… Glavna opasnost po evropsku bezbednost je rat na Ukrajini, bez čega nema naše sigurnosti, to je neophodan uslov za našu bezbednost da Rusija ne pobedi ovaj rat agresije.“
Iako nije pozvao na EU vojsku, rekao je da bi blok trebalo da izgradi „verodostojnu odbranu“ nakon ruske specijalne vojne operacije u Ukrajini.
Rekao je: „Evropski stub NATO-a koji gradimo je ključan. Ali trebalo bi da izgradimo evropski odbrambeni okvir… Kako možemo izgraditi naš suverenitet, našu autonomiju, ako ne preuzmemo odgovornost za razvoj sopstvene evropske odbrambene industrije.“
Ovo dolazi nakon što je stranka Rassemblement National, stranka krajnje desničarskog euroskeptičnog lidera Marin Le Pen, napustila pozive za „Frexit“, ali želi da ojača nacionalni suverenitet unutar EU.
Makron je rekao: „[Bregzit je] eksplozija čije negativne posledice, prema onome što mogu da vidim, znače da danas niko ne sme da predloži izlazak, ni iz Evrope, ni iz evra.“
Dok je dodao da će planovi za zakon o Ruandi biti „potpuno neefikasni“ i da korišćenje druge zemlje za obradu tražilaca azila stvara „geopolitiku cinizma“.
Portparolka Rišija Sunaka odbila je kritiku i rekla: „Ne slažemo se. Mislimo da je naš pristup ispravan. Što se tiče razbijanja poslovnog modela kriminalnih bandi, potreban nam je jak odvraćajući faktor.
„Mora biti jasno da ako dođete ovde na malom čamcu, nećete moći ostati. Tako ćemo razbiti taj poslovni model. I zaista, videli smo druge partnere i druge zemlje širom sveta koje istražuju slične opcije.“
NultaTačka/GBNews