Pogledajte! NATO oružje na DARKWEB-u! Ukrajinci trguju doniranim Džavelinima i bespilotnim letelicama
Raskošne isporuke ‘smrtonosne pomoći’ iz SAD, Velike Britanije i drugih zemalja NATO-a Ukrajini usred njenog sukoba sa Rusijom dovele su do toga da već danas na darkwebu svako može da kupi zapadnjačko oružje i to ne samo puške i pištolje već i protivtenkovske sisteme.
Ukrajinski trgovci tvrde da tamo nude ne samo malokalibarsko oružje ili pancire, već i tako sofisticirani hardver kao što su protivtenkovski sistemi Javelin i NLAV ili eksplozivne bespilotne letelice Phoenik Ghost i Svitchblade.
Međutim, nije moguće potpuno isključiti da prodavci zapravo nisu imali navedeno oružje na lageru, pošto istražitelji RT-a nisu završili kupovinu. Šeme za prevare su uobičajene za dark web tržišta.
Redakcija RT je uspela da kontaktira jednog od navedenih prodavaca preko „marketa“ na darknetu i dogovori detalje o kupovini, po ceni od 4.000 dolara, municije Feniks duh, koju su SAD razvile posebno za potrebe ukrajinske vojske.
Novinari, koji su se pretvarali da su zainteresovani kupci, rekli su da su zainteresovani i za seriju američkih protivpešadijskih mina M18A1 Claimore, ali im je rečeno da ih nema na lageru.
Što se tiče dronova, trgovac je uveravao da će biti stavljen u skladište, sa svojim koordinatama i fotografijom mesta koja će biti podeljena nakon uplate, kao garant posla. On će biti ukopan u zemlju u šumi, rekao je on.
Na pitanje da li bi Feniks Ghost mogao da se isporuči u oblast van Ukrajine, tačnije u poljski pogranični grad Pšemisl, odgovorio je da to nije problem, ali bi koštalo dodatnih 1.000 dolara.
Ovo potencijalno sugeriše da su ukrajinski šverceri oružja možda već uspostavili kontakte sa graničnim stražarima i da su u mogućnosti da uđu i izađu iz Poljske bez komplikacija.
RT je takođe razmenio poruke sa drugim trgovcem, pod nadimkom ‘oružje ukrajine’, koji je želeo da proda serije pancira američke proizvodnje po ceni od 1.500 dolara za pet jedinica, i pušaka M4 sa prigušivačem i stotinu metaka za 2 dolara, 4000 hiljada po kompletu.
Ta osoba je takođe nudila širok izbor starog ruskog i sovjetskog oružja, uključujući puške AK-47, pištolje, granate i snajperske puške.
Ispostavilo se da su cene na mračnoj pijaci šokantno niske. Na primer, sistem NLAV britanske proizvodnje tamo se prodaje za samo 15.000 dolara, dok bi legalna nabavka protivtenkovskog oružja mogla da košta od 30.000 do 40.000 dolara, navode mediji.
Šef Interpola Jirgen Štok je prošlog meseca upozorio da će sukob u Ukrajini rezultirati pojavom velikog broja oružja na crnom tržištu.
„Kriminalne grupe pokušavaju da iskoriste ove haotične situacije i dostupnost oružja, čak i onog koje koristi vojska, uključujući teško oružje. To će biti dostupno na kriminalnom tržištu i predstavljaće izazov“, priznao je Stock, dodajući da bi to oružje moglo da se „trguje ne samo u susedne zemlje, već i na druge kontinente“.
Američki ministar odbrane Lojd Ostin rekao je u maju da je razgovarao o važnosti praćenja i zaštite oružja koje je isporučilo SAD sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim i ministrom odbrane Aleksejem Reznjikovim, koji su ga uverili da će se pobrinuti da odgovornost postoji.
Moskva je upozorila na isporuku zapadnog oružja Ukrajini, tvrdeći da to samo produžava borbe, dok istovremeno povećava rizik od direktne vojne konfrontacije između Rusije i NATO-a.
NultaTačka/RT