TikTok priznaje da su australijski korisnički podaci dostupni u Kini
TikTok je potvrdio da zaposleni u kontinentalnoj Kini mogu pristupiti podacima miliona australijskih korisnika.
Priznanje je usledilo nakon što je Džejms Paterson, ministar u senci za sajber bezbednost i suprotstavljanje stranom mešanju, 3. jula pisao australijskom generalnom direktoru TikTok-a, tražeći pojašnjenje o lokalnim korisničkim podacima.
Paterson, takođe predsednik Zajedničkog parlamentarnog odbora za obaveštajne i bezbednosne poslove, objavio je prepisku na društvenim mrežama.
„TikTok Australija je odgovorio na moje pismo i priznao da su australijski korisnički podaci dostupni i u kontinentalnoj Kini, stavljajući ih na dohvat ruke kineske vlade, uprkos njihovim prethodnim uveravanjima da su bezbedni jer su pohranjeni u SAD i Singapuru“, napisao je on u objavi na Tviteru 13. jula.
Brent Tomas, TikTok-ov australijski direktor javne politike, napisao je u odgovoru: „Naši bezbednosni timovi minimiziraju broj ljudi koji imaju pristup podacima i ograničavaju ga samo na ljude kojima je taj pristup potreban da bi obavljali svoj posao”.
„Imamo politike i procedure koje ograničavaju interni pristup australijskim korisničkim podacima od strane naših zaposlenih, gde god da se nalaze, pristup je omogućen na osnovu potreba”.
Međutim, direktor je rekao da kompanija nikada nije davala australijske korisničke podatke kineskoj vladi.
„Nikada nismo dali australijske korisničke podatke kineskoj vladi, nikada nismo tražili australijske korisničke podatke od kineske vlade, a mi ih ne bismo dali ni da se od nas traži“, napisao je on.
TikTok je veoma popularna video aplikacija kratkog formata koja omogućava korisnicima da kreiraju, dele i gledaju video zapise od 15 sekundi, koji često sadrže pevanje, ples ili komičan sadržaj. Pokrenut u Kini kao „Douyin“ u septembru 2016. godine, privukao je 100 miliona kineskih korisnika u roku od jedne godine.
Aplikacija je ponovo pokrenuta kao TikTok na međunarodnom nivou u septembru 2017. godine, privlačeći desetine korisnika slavnih ličnosti sa A liste i partnerstva sa NBA, NFL i Comedy Central.
TikTok Australia has replied to my letter and admitted that Australian user data is also accessible in mainland China, putting it within reach of the Chinese government, despite their previous assurances it was safe because it was stored in the US and Singapore pic.twitter.com/ITY1HNEo6v
— James Paterson (@SenPaterson) July 12, 2022
Do 2020. godine, TikTok je prijavio skoro milijardu aktivnih korisnika širom sveta — manje od četiri godine nakon pokretanja.
Međutim, aplikacija se našla pod lupom zbog cenzure, njenog vlasništva od strane kineske kompanije BiteDance i prijavljene veze sa Komunističkom partijom Kine (KPK), koja može uputiti direktan zahtev za pristup korisničkim podacima prema kontroverznom zakonu o nacionalnoj obaveštajnoj službi iz 2017.
TikTok-ov sličan status pred američkim zakonodavcima
Patersonovo pismo dolazi nakon izveštaja u Sjedinjenim Državama da se podacima američkih korisnika TikToka može pristupiti u kontinentalnoj Kini.
BuzzFeed je izvestio da 14 izjava devet različitih zaposlenih u TikTok-u ukazuje na to da su „inženjeri u Kini imali pristup američkim podacima u najmanju ruku između septembra 2021. i januara 2022.“.
Američki inženjeri morali su da se oslone na svoje kolege sa sedištem u Kini „da bi utvrdili kako su se prenosili podaci američkih korisnika“, jer im nije dozvoljeno da sami pristupe podacima, navodi BuzzFeed.
Novine su takođe pominjale „jednog inženjera sa sedištem u Pekingu kao ’Master Admin’“ koji „ima pristup svemu“.
Detalj je potvrdilo osam različitih zaposlenih u devet izjava.
U članku se ističe da su izjave u oštroj suprotnosti sa svedočenjem pod zakletvom izvršnog direktora TikTok-a na saslušanju u Senatu u oktobru 2021. da je „svetski poznati tim za bezbednost sa sedištem u SAD“ upravljao pristupom korisničkim podacima.
U pismu gde se odgovara američkim zakonodavcima od 30. juna, izvršni direktor TikToka Shou Zi Chew priznao je da je kineskom osoblju kompanije omogućen pristup američkim podacima, ali je naglasio da im se nameće stroga kontrola pod nadzorom bezbednosnog tima sa sedištem u SAD.
Međutim, Ču je odbacio nalaze iz novinskog izveštaja, tvrdeći da su „netačni i da nisu potkrepljeni činjenicama“.
U odgovoru na upit u vezi sa otkrivanjem američkih podataka CCP-u, izvršni direktor je kratko rekao da nisu primili takav zahtev i da se neće povinovati naredbi ako se to od njih zatraži.
Međutim, Paterson je bio veoma zabrinut da bi podaci o australijskim korisnicima mogli biti dostupni Pekingu.
„TikTok poriče da bi ikada predao podatke Komunističkoj partiji Kine, ali u to je veoma teško poverovati s obzirom na njihove zakone o nacionalnoj bezbednosti“, napisao je on.
„Sada je vreme da se vlada probudi i preduzme mere u vezi sa ovom ozbiljnom pretnjom privatnosti 7 miliona australijskih korisnika”.