Argentinci na ulicama ruše vladu i MMF- Inflacija veća od 60% polovina stanovništva nezaposleno
Protesti su izbili u Buenos Ajresu u poslednjih 90 dana i nastavljaju da se šire u glavnom gradu dok se stanovnici bore sa svojom vladom levog centra oko značajnih amandmana na socijalne programe.
Smanjenje subvencija u energetskom sektoru na osnovu prihoda domaćinstava počelo je već u junu.
Druge subvencije, uključujući ozloglašeni socijalni program zemlje, takođe su na udaru, što je izazvalo hiljade ljutih stanovnika da izađu na ulice.
Državna pomoć civilima porasla je u poslednjih 20 godina, ostavljajući 22 miliona Argentinaca zavisnim od nekog oblika pomoći vlade.
Prema vladinim podacima , u prvom kvartalu 2022. godine nacionalna stopa zaposlenosti iznosila je 43 odsto .
Državni programi u zemlji obuhvataju skoro svaki aspekt ekonomije, od plata do komunalnih usluga, obrazovanja i zdravstvene zaštite.
Argentina već troši oko 800 miliona pezosa dnevno – što je suma od više od 6 miliona američkih dolara – na državne programe beneficija.
Istovremeno, inflacija u toj južnoameričkoj zemlji je u maju dostigla 58 odsto, a u julu je porasla iznad 60 odsto. Poređenja radi, nacionalna inflacija je 2015. bila nešto više od 14 odsto .
Hari Lorenco, glavni finansijski službenik Income Based Research, rekao je za Epoch Times da su navike potrošnje argentinske vlade u korenu eskalacionog problema.
„Argentinska vlada se već neko vreme bori sa ekonomijom u kolapsu. Glavni razlog za to je neodrživa potrošnja vlade, koja je delimično finansirana iz izdašnih socijalnih programa“, objasnio je Lorenco.
Dublje u ekonomski haos
Povici za više državnog novca, slobodom od Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i ostavkom predsednika Alberta Fernandesa odjeknuli su u gnevnoj masi okupljenoj u blizini kancelarije predsednika – Kasa Rosade – tokom proslave Dana nezavisnosti nacije 9. jula.
Od tada su nastavljene zakazane demonstracije, predvođene profesionalnim organizatorima protesta ili „piketerima“ koji zahtevaju ukidanje predloženih smanjenja subvencija i povećanje plata.
„Ovo je ludilo. Ono što piketeri traže je ludilo“, rekao je Alvaro Gomez za Epoch Times.
Gomez živi i radi u Buenos Ajresu više od 15 godina i trenutno je taksista. Kako su godine prolazile, gledao je kako njegova zemlja zaranja sve dublje u ekonomski haos.
„Video sam pet predsednika kako dolazi i odlazi u to vreme; ništa se nije popravilo. Pola naše zemlje ne želi da radi, a oni koji hoće, ne žele da plaćaju porez za druge“, rekao je on.
NultaTačka/TheEpochTimes