FBI upozorava na velike terorističke napade- Najveće pretnje radikalni islamisti i „domaći“ ekstremisti

FBI upozorava na velike terorističke napade- Najveće pretnje radikalni islamisti i "domaći" ekstremisti

Upozorenje dolazi nakon što je Vašington saopštio da je ubio vođu Al Kaide Ajmana al Zavahirija

Direktor FBI Kristofer Rej upozorio je da terorističke grupe poput Al-Kaide nastavljaju da traže načine za pokretanje velikih napada u SAD i drugim zapadnim zemljama, uprkos naporima Vašingtona da „degradira“ više rukovodstvo organizacije.

Obraćajući se poslanicima tokom saslušanja Senatskog pravosudnog komiteta u četvrtak, Rej je rekao da „sprečavanje terorističkih napada“ ostaje „glavni prioritet FBI-ja“, i nastavio da ističe navodnu pretnju koju predstavljaju različiti akteri, uključujući zloglasnu terorističku ćeliju koja navodno stoji iza napada 11. septembra .

„Al-Kaida ostaje u želji da sprovodi i inspiriše velike, spektakularne napade“ , rekao je on, dodajući da je „Tokom prošle godine propaganda vođa Al Kaide nastavila da nastoji da inspiriše pojedince da izvedu sopstvene napade u Sjedinjenim Državama i drugim zapadnim zemaljama.”

Međutim, zahvaljujući „kontinuiranom pritisku“ na grupu od strane američke vojske i organa za sprovođenje zakona, Al-Kaida je „degradirana“, tvrdi Rej. Iz tog razloga, „u bliskoj budućnosti“ , rekao je da će verovatno usmeriti svoju pažnju na „male, lako ostvarive napade u regionima kao što su istočna i zapadna Afrika“ , umesto na sofisticiranije operacije u SAD ili Evropi.

Tokom vikenda, Bela kuća je saopštila da je vođa Al-Kaide Ajman al-Zavahiri ubijen u napadu dronom CIA-e, čime je okončana višegodišnja potraga koja je al-Zavahirija stavila na vrh FBI-jeve najtraženije liste. Taj 71-godišnji egipatski državljanin bio je na čelu grupe od smrti terorističkog kralja Osame Bin Ladena u američkom napadu 2011. godine i smatra se da je pomogao u planiranju napada 11. septembra.

Uprkos Rejevim upozorenjima o trajnoj pretnji koju predstavljaju grupe sa sedištem u inostranstvu, šef FBI je rekao da su „domaći nasilni ekstremisti“ trenutno „najveća teroristička pretnja“ u SAD, odnosno oni koji rade sami ili u „malim ćelijama“. Nacionalni bezbednosni aparat je više puta upozoravao na lokalni radikalizam poslednjih godina, pojačavajući svoja povremena upozorenja o pretnji tokom niza karantina zbog Covid-a 19 2020. godine, a još više nakon nereda u američkom Kapitolu 6. januara 2021.

NultaTačka

Ne propustite

Konzumacija lažnog „mesa“ povećava rizik od depresije

Istraživanje objavljeno u časopisu Food Frontiers otkrilo je da konzumacija
Velika Britanija će do kraja godine navesti način uvođenja digitalne valute koju kontroliše vlada

Velika Britanija će do kraja godine navesti način uvođenja digitalne valute koju kontroliše vlada

Ujedinjeno Kraljevstvo (UK) će objaviti konsultativni izveštaj koji sadrži predložene