Protesti zbog COVID terora izgledaće kao dečiji rođendan u poređenju sa onim što sledi u Nemačkoj- Olaf Šolc u to ne veruje
Nemačka će moći da preživi zimu bez većih javnih nemira, rekao je u utorak kancelar Olaf Šolc za list FAZ. Nacija trenutno pokušava da ublaži veliku energetsku krizu povezanu sa smanjenim izvozom gasa iz Rusije.
„Ne verujem u takva [tmurna] proročanstva“, rekao je Šolc za novine na pitanje da li se plaši potencijalnih „narodnih ustanaka“. Priznajući da se njegova nacija suočava sa „teškim vremenima“ u vezi sa „strogo ograničenim snabdevanjem gasom“ , kancelar je tvrdio da Nemačka ima „snažnu ekonomiju, pouzdan sistem blagostanja i stabilnu demokratiju“. „Ako se držimo zajedno… kao nacija, proći ćemo kroz ovo“ , rekao je on.
Prema Šolcu, njegova vlada je već preduzela širok spektar koraka u cilju ublažavanja nadolazeće energetske krize, uz rešenja koja se kreću od mera za uštedu gasa koje su omogućile Nemačkoj da napuni svoja skladišta gasa za 85% do početka septembra do ciljanih paketa pomoći namenjenih studentima i penzioneri.
KLINTONOVA donela odluku- Neće se više kandidovati za mesto predsednika SAD
Berlin je takođe ponovo aktivirao elektrane na ugalj i planira da svoja preostala nuklearna postrojenja zadrži u pripravnosti nakon planiranog postupnog gašenja ove godine kako bi pokrio dodatne potrebe za energijom, dodao je on.
Ovo nisu jedine mere koje su nemački zvaničnici uveli radi uštede energije. Ministar ekonomije i vicekancelar Robert Habek ranije je pozvao ljude da smanje grejanje, posete saunama i tuširanje kako bi pomogli zemlji da smanji zavisnost od ruske energije. On je sredinom avgusta najavio i da javnim zgradama u Nemačkoj neće biti dozvoljeno da u jesen i zimu podese grejanje iznad 19 stepeni.
Vlasti u Berlinu su sredinom avgusta saopštile da će ugasiti gradsko svetlo kako bi uštedeli energiju, a Hanover je otišao još dalje isključivanjem tople vode u javnim zgradama, uključujući teretane i bazene.
Ipak, visoki troškovi energije ne odgovaraju svim Nemcima. U ponedeljak je u istočnom gradu Lajpcigu došlo do protesta izazvanih povećanjem cena. Demonstracije su organizovale i levičarske i krajnje desničarske grupe. Kancelarija Levice u Lajpcigu takođe je najavila akciju širom zemlje nazvanu „vruća jesen protiv društvene hladnoće“, tvrdeći da su cene energije i gasa „van kontrole“ , dok je politika Šolca i njegovog kabineta „dovela u opasnost milione sredstava za život .”
Bezbednosni zvaničnici i mediji ranije su upozorili na rizik od velikih društvenih nemira izazvanih visokim cenama energenata, tvrdeći da će masovni protesti koje je Nemačka videla zbog Covid ograničenja izgledati kao „dečiji rođendan” u poređenju sa onim što sledi.