Nemačka obaveštajna služba vodi 100 lažnih desničarskih ekstremističkih naloga na društvenim mrežama
Stotine radikalnih nacista i desničarskih ekstremista na mreži su zapravo nemački obaveštajci, a mnogi od njih možda su čak odgovorni za „podsticanje mržnje“, pa čak i nasilja. Ovi agenti, koji su nekada morali da piju i direktno se druže sa pripadnicima ekstremne desnice, sada vode desničarske ekstremističke naloge na mreži u Nemačkoj.
Nemačka Savezna kancelarija za zaštitu ustava (BfV) tvrdi da su ovi nalozi potrebni za prikupljanje informacija, ali kritičari kažu da možda takođe promovišu i aktivno podstiču radikalizam, navodi se u izveštaju nemačkog lista Zidojče cajtung.
„Ovo je budućnost prikupljanja informacija“, rekao je za Suddeutsche Zeitung neimenovani šef relevantne državne kancelarije.
Prema istraživanju lista, vlast je od 2019. godine uložila velika sredstva u „virtuelne agente“, koje finansira novcem poreskih obveznika. I savezna kancelarija i savezne države zapošljavaju špijune, koji pored desnih ekstremista imaju zadatak da prate levičarske ekstremiste, islamiste i „zaverenički ideološku” scenu.
Hunderte rechtextremer Fake Accounts führt der #Verfassungsschutz inzwischen.
„Das ist die Zukunft der Informationsbeschaffung“, sagt ein Leiter eines Landesamts für Verfassungsschutz.
Kleiner Recherche-🧵— Ronen Steinke (@RonenSteinke) September 18, 2022
Međutim, aktivnosti BfV koji vodi stotine desničarskih ekstremističkih naloga izašle su na videlo u isto vreme kada je nemačka levičarska vlada označila desničarski ekstremizam kao najveću pretnju zemlji, uprkos podacima koji pokazuju da levičarski ekstremisti i radikalni islam predstavljaju veću pretnju. Ministarka unutrašnjih poslova Nensi Faeser pokrenula je plan od 10 tačaka za borbu protiv „desničarskog ekstremizma“, i slično kao Bajdenova administracija u Sjedinjenim Državama, okrenula je domaću bezbednosnu državu protiv političkih protivnika i označila ih kao pretnju od terorizma i opasnost za demokratiju. U slučaju Nemačke, opoziciona konzervativna partija Alternativa za Nemačku (AfD) je aktivno nadgledana u određenim saveznim državama, pri čemu je članstvo u stranci jedini preduslov da agenti mogu da čitaju mejlove i slušaju telefonske pozive privatnih građana.
S obzirom da BfV upravlja stotinama desničarskih ekstremističkih naloga, agencija tvrdi da se radi o tome da se „igrate malo desničarskog radikala“ kako biste stekli poverenje drugih korisnika. Zaposleni u Kancelariji za zaštitu Ustava će verovatno voditi „propagandu” za to, a ponekad i činiti krivična dela poput „podsticanja mržnje”.
Međutim, šta tačno objavljuju ovi ekstremistički nalozi koji uključuju „podsticanje na mržnju“ je nejasno, jer postoji mali ili nikakav javni nadzor nad ovim aktivnostima.
„Da biste bili zaista kredibilni, nije dovoljno da delite ili lajkujete ono što drugi kažu, morate i sami da date izjave. To znači da agenti takođe maltretiraju i agitiraju“, kaže se u izveštaju agenta koji tvrdi da se pridružio agenciji da „učini nešto protiv desničarskih ekstremista“. Ovo uključuje aktivno podsticanje ljudi u njihovom pogledu na svet, ali ona kaže da je njen posao da „hrani“ scenu.
U stvari, sada postoji toliko mnogo naloga kojima upravljaju različite nemačke vlasti da je postao neophodan sporazum na nivou cele zemlje. U suprotnom, ovi različiti agenti bi ciljali jedan drugog nadzorom i praćenjem.
Nova vlada Nemačke zauzela je agresivan stav protiv anonimnosti na vebu i slobode govora i ciljala je na aplikacije poput Telegrama, koji je jedna od retkih tehnoloških kompanija koje otvoreno podržavaju slobodu govora. Pod novim režimom, očekuje se da će nemačka vlada otvoriti hiljade slučajeva govora mržnje svake godine.