Dva korisnika tužila FACEBOOK zbog prikupljanja korisničkih podataka! Predložena KOLEKTIVNA TUŽBA!
Dva korisnika Fejsbuka tužila su matičnu kompaniju Facebook platforme, Meta Platforms Inc, zbog navodnog zaobilaženja Apple-ove zaštite privatnosti i prikupljanja korisničkih podataka putem pretraživača u aplikaciji.
Predložena grupna tužba podneta u sredu na saveznom sudu u San Francisku dolazi nakon što je Apple iOS ažuriranje u aprilu 2021. primoralo Metu da dobije saglasnost korisnika pre nego što prati njihove internet aktivnosti na aplikacijama i web lokacijama trećih strana.
Korisnicima koji otvore tj. kliknu na neki link u Facebook-ovoj aplikaciji, te pregledaju sadržaj putem Facebook aplikacije, umesto da iste linkove otvore preko svog pretraživača, Facebook prati njihovo kretanje na internetu, prikuplja lične informacije korisnika, privatne zdravstvene detalje, i druge osetljive informacije korisnika.
Korisnici „nisu svesni praćenja; većina čak i ne shvata da pregledaju web lokaciju uz pomoć Facebook-ovog pretraživača u Facebook-ovoj aplikaciji“, kaže se u jednoj od tužbi. „Stoga korisnici slobodno komuniciraju ( pregledaju )sa ovim sajtovima, dele sve vrste ličnih podataka i preferenca, bez ideje da neko sve to prati.
Portparol Meta-e Tom Channick rekao je da su optužbe neosnovane i da kompanija planira da se brani „snažno“.
„Pažljivo smo dizajnirali naš pregledač u aplikaciji da poštujemo izbore privatnosti korisnika, uključujući način na koji se podaci mogu koristiti za oglase“, rekao je Channick u izjavi poslanoj e-poštom.
S obzirom da oko 94% Apple korisnika u SAD nije pristalo na praćenje aplikacija na svojim iPhone uređajima od maja 2021. godine, Apple-ovo ažuriranje je ograničilo glavni izvor prihoda za Facebook.
Finansijski direktor Meta-e Dave Wehner rekao je ranije ove godine da će ažuriranje iOS-a koštati kompaniju oko 10 milijardi dolara u 2022.
U tužbama se tvrdi da Meta krši savezne i državne zakone o privatnosti i nastoji da zaustavi ovo praćenje.
Nalazi su zasnovani na nedavnom izveštaju istraživača privatnosti podataka Felix Krause, koji je otkrio da je Mata ubrizgavala JavaScript kod na web stranicama trećih strana kako bi pratila korisnike i presrela korisničke podatke.
„Ovo uzrokuje različite rizike za korisnika, pri čemu je Facebook aplikacija domaćina u mogućnosti da prati svaku interakciju sa spoljnim web lokacijama, od svih unosa i formi kao što su lozinke i adrese, do svakog pojedinačnog klika“, navodi se u Krauseovom izveštaju;
Da li će uspeti ovakva vrsta tužbe i da li će postati kolektivna tužba ostaje nam da vidimo. S obzirom na to kolikim profitom i monopolom raspolaže Meta, i kome sve služi, nerealno je očekivati da će dobiti tužbu. Sa druge strane, da li bi se išta promenilo i kada bi tužba bila dobijena? Facebook tj. Meta bi jednostavno isplatila odštetu i nastavila da radi po svome.
Iz ove perspektive, najbolje je da predjete na neke druge i sigurnije društvene mreže, ili jednostavno instalirate Telegram ili Signal, kao znatno sigurnije opcije za dopisivanje.