Donji dom Velike Britanije usvojio zakon o elektronskom označavanju demonstranata koji nisu osuđeni za zločin
Donji dom Velike Britanije usvojio je kontroverzni zakon o javnom redu sa 276 prema 231. Nacrt zakona ima za cilj da policiji i sudovima da više ovlašćenja da spreče proteste i mogućnost da elektronskim nadzorom označe demonstrante pomoću nanogice pre nego što im se uopšte sudi pred sudom.
Ovde možete videti kopiju zakona.
Predstavljajući nacrt zakona, bivša ministarka unutrašnjih poslova Priti Patel rekla je: „Ono što smo videli poslednjih godina je porast kriminalne, ometajuće i samoporažavajuće gerilske taktike, koju sprovodi sebična nekolicina u ime protesta”.
„Ne samo da ovi antisocijalni protesti izazivaju neopisiva odlaganja i bedu u javnosti koja poštuje zakon i želi da nastavi sa svojim životima, oni odvajaju policiju od zajednica u kojima je najpotrebnija da bi sprečila ozbiljno nasilje i kriminal u okruženju”.
„Ovaj zakon podržava policiju da preduzme proaktivnu akciju i spreči pojavu takvog ponašanja. Ove mere se zalažu za odgovornu većinu i vreme je da parlament stane iza njih”.
Na zajedničkom brifingu, koalicija grupa za ljudska prava i drugih organizacija koje kritikuju nacrt, upozorila je da će zakon imati „zastrašujući efekat na našu sposobnost da se odupremo vlasti“.
Čarls Voker, poslanik, već je rekao da će glasati protiv predloga svoje stranke da uvede zakon.
Voker je rekao Donjem domu da je predlog zakona „nekonzervativan“ i više liči na nešto što bi se koristilo u Kini pod Komunističkom partijom Kine.
Poslanik je nastavio: „Ostavljaju me potpuno zapanjenim. U stvari, idem toliko daleko da kažem da je to užasno. Apsolutno užasno, jer ima mnogo postojećih zakona koji se mogu koristiti za rešavanje problematičnih ljudi koji su specijalizovani da zagorčavaju živote drugih ljudi”.
Voker je nastavio: „…Ideja da ćemo u ovoj zemlji obeležiti gležanj nekoga ko nije osuđen na sudu… Mislim, kažem vam šta, ti Kinezi u njihovoj ambasadi će ovo veoma pažljivo pratiti u ovom trenutku, oni bi mogli da se prijave za neke od ovih stvari kada ih prođemo na ovom mestu, jer pretpostavljam da hoćemo”.
Predlog zakona i dalje treba da prođe kroz Dom lordova i takođe zahteva kraljevsku saglasnost pre nego što postane zakon.