Mađarska i Gruzija rade na „energetskom gasovodu“ do Evrope!
Gruzija i Mađarska planiraju izgradnju velikog energetskog kanala između dve zemlje, koji bi mogao dovesti do velike promene u snabdevanju energije Evropom.
Mađarski premijer Viktor Orban, rekao je da se „formira velika nova energetska saradnja“, za koju Mađari imaju poseban interes.
Oni žele da stvore novi, ogroman sistem cevovoda za električnu energiju koji bi energiju iz Azerbejdžana sproveo do Mađarske.
Cevovod bi bio sproveden preko Gruzije i Rumunije, objasnio je on.
Orban je izjavio da će to omogućiti zamenu velike količine prirodnog gasa.
Inače, vrstom gasa koji se trenutno koristi za proizvodnju električne energije u Mađarskoj.
Takav projekat omogućio bi Mađarskoj da direktno dobija struju, istakao je on.
Orban je napomenuo da njegov gruzijski kolega u potpunosti podržava ovaj program.
Prema rečima Mađarskog premijera, u Briselu je doneta veoma loša, diskriminatorna odluka kada je u pitanju status kandidature za članstvo Evropskoj Uniji dodeljen Moldaviji i Ukrajini, ali ne i Gruziji.
„Ovo je neobjašnjivo, moralno neprihvatljivo i štetno“, rekao je Orban, dodajući da je Gruzija stekla status kandidata svojim napornim radom tokom proteklih godina.
Evropska Unija, kako tvrdi orban, ovim je potezom pokazala nepoštovanje Gruzijskog naroda i nacije. (Koga EU uopšte i poštuje)?
Mađarska će nastaviti da podržava kandidaturu Gruzije Evropskoj Uniji i obezbediće im stručnjake koji će joj pomoći da se pripremi za pregovore.
On je dodao da 16. Mađara radi u Posmatračkoj Misiji Evropske Unije.
Garibašvili, premijer Gruzije istakao je da i njegova zemlja želi da postane članica NATO-a, te da su u tom cilju već podneli „ogromne žrtve“ u zajedničkim mirovnim akcijama u Iraku i Avganistanu.
Ko se ovde sa kim šali?Ko se ovde sa kim šali?
Ova vest, koja čini se da predstavlja potez dve suverene zemlje u energetskoj saradnji, ipak zbunjuje nekim činjenicama iz teksta.
Mađarska, koja toliko kritikuje odluke Evropske Unije na kraju dana ipak podržava kandidaturu Gruze za ulazak u Evropsku Uniju?
To stavlja poteze Mađarske pod znak pitanja. Jer pored sve kritike, čije interese država ostvaruje? Svoje lične, ili interese Evropske Unije?
Ili možda su članstvom u EU i Mađarskoj ruke vezane? Ili pak Evropi i ne smeta toliko ovaj sporazum između ove dve zemlje?
Vreme će pokazati svoje.