SOLARNA REVOLUCIJA! Da li će prozori proizvoditi struju za domove?
Sunčeva svetlost koja prolazi kroz Vaše prozore, osvetjava Vam dom i pozitivno utiče na Vaše raspoloženje, mogla bi u budućnosti činiti mnogo više za Vas.
Naučnici su osmislili prozirne ili transparentne solarne panele koji mogu služiti kao prozori vašeg doma ili firme u kojoj radite. Ti prozori bi snabdevali Vaš dom eletrkičnom energijom dok ujedno obasjavaju prostorije Sunčevom svetlošću.
Problem sa ovom vrstom transarentnih solarnih panela je taj što i dalje ne mogu generisati veliki nivo električne energije.
Ali naučnici su ostvarili novi pomak u ovom polju.
Novi rekord efikasnosti trasnarentnih panela
Naučnici u Švajcarskoj postigli su novi rekord efikasnosti transparentnih solarnih ćelija, utirući put prozorima za proizvodnju električne energije koji bi mogli da pomognu u napajanju naših domova i uređaja.
Ove solarne ćelije su vrsta jeftinih solarnih ćelija koje koriste fotosenzibilisanu boju pričvršćenu na površinu poluprovodnika za pretvaranje vidljive svetlosti u energiju.
Prethodni transparentni solarni paneli bili su u stanju da apsorbuju samo direktnu sunčevu svetlost, međutim, nova istraživanja u ovoj oblasati omogućila su proizvodnju tehnologije koja dozvoljava apsorbovanje svetlosti celog vidljivog spektra.
Ovo znači da trasnarentni solarni paneli sada mogu prikupiti veću količinu svetlosti i konvertovati je u električnu energiju.
Transparentni solarni paneli
Transparentni solarni paneli su providni, fleksibilni i mogu se proizvoditi u širokom spektru boja po relativno niskoj ceni.
Ovi providni solarni paneli se već koriste u krovnim prozorima, staklenicima i staklenim fasadama.
U 2012. Zgrada SwissTech Convention Center, postala je prva koja je primenila tehnologiju transparentnih solarnih panela.
Međunarodna škola u Kopenhagenu je 2017. godine svečano otvorila svoju novu zgradu pokrivenu sa oko 12.000 plavih, ali providnih solarnih panela koji koriste istu vrstu tehnologiju.
Oni obezbeđuju oko 300 megavat sati (MVh) električne energije godišnje, zadovoljavajući više od polovine godišnjih energetskih potreba.
Trenutni kapaceitet je 30 procenata
Ali uprkos činjenici da su prozori za proizvodnju energije na tržištu već nekoliko godina, i dalje postoji ograničen kapacitet za proizvodnju električne energije.
Ipak, novi napredak tima u EPFL-u bi uskoro mogao pomoći da se prevaziđe ta barijera.
Zahvaljujući novom dizajnu molekula, efikasnost transparentnh solarnih panela je povećana.
Sada udeo Sunčeve energije koja sija direktno na transparentne panele iznosi njih i koja se 15% na direktnoj Sunčevoj svetlosti.
Dok u uslovima ambijentalnog osvetljenja i do 30%.
Poređenja radi, komercijalni solarni paneli trenutno imaju prosečnu efikasnost od oko 20 procenata.
Solarni pomak u pribavljanju energije
Približavamo li se energetskoj nezavisnosti u jeku energetske krize? Ova bi tehnologija mogla omogućiti mnogim državama makar delić energetske nezavisnosti.
Sama po sebi, ovo je izvrsna tehnologija. Mnoge tropske države ostvarile bi ogroman benefit od ovakvih tehnologija.
Kod nas bi na primer, ovakva tehnologija tokom letnjeg perioda dodatno smanjila potrošnju na trošenje struje, jer bi bilo više svetlosti za generisanje električne energije.
Dokbi tokom drugih godišnjih doba ovo predstavljamo dobru dodatnu alternatiu za pribavljanje električne energije.
Ostaje pitanje hoće li se ostaviti na ljudima da sami generišu energiju, ili će se stvoriti nekakva vrsta zakona koja bi ograničavala ljude koliko električne energije smeju trošiti u kućanstvu, dok bi ostalo morali predati državi?
Zvuči banalno, no kod nas je zakon tako definisan tako da višak električne energije generisan solarnih panelima u domaćinstvima treba biti predan državi.