Velika Britanija će do kraja godine navesti način uvođenja digitalne valute koju kontroliše vlada
Ujedinjeno Kraljevstvo (UK) će objaviti konsultativni izveštaj koji sadrži predložene korake za svoju potencijalnu digitalnu valutu centralne banke koju kontroliše vlada (CBDC) do kraja 2022.
Izveštaj će izdati Banka Engleske, centralna banka u vlasništvu britanske vlade, i Trezor Velike Britanije, ogranak vlade koji razvija i sprovodi finansijsku i ekonomsku politiku.
Objavljivanje izveštaja najavio je Sir Jon Cunliffe, zamenik guvernera Banke Engleske za finansijsku stabilnost, tokom nedavnog govora pod nazivom „Razmišljanja o DeFi-ju, digitalnim valutama i regulaciji“.
Govor je bio jednostavan o pojedinostima, ali je nagovešteno da Banka Engleske i drugi vladini entiteti Ujedinjenog Kraljevstva planiraju da nametnu više ograničenja na kriptovalute kako budu napredovali sa radom na digitalnoj funti koju kontroliše vlada.
Tokom govora, Kanlif je primetio da Banka Engleske „aktivno istražuje izdavanje digitalne funte sterlinga“ i naveo nedavni kolaps berze kriptovaluta FTX kao jedno od svojih opravdanja za uvođenje strožih pravila o kriptovalutama.
Kanlif je rekao da je rad Banke Engleske i Trezora na digitalnoj funti vođen „trendovima udaljavanja od fizičkog novca, koji se ne može koristiti u potpuno digitalnoj ekonomiji, i, potencijalno, ka novim oblicima tokenizovanog novca“.
Kanlif nije razgovarao o bilo kakvim potencijalnim implikacijama na privatnost ili ograničenjima koja bi se odnosila na potencijalnu digitalnu funtu, ali je rekao da će postojati „okvir u kojem se rizicima pravilno upravlja“. Takođe je ukazao na pad FTX-a kao „ubedljivu demonstraciju zašto je to važno“.
Blumberg: Mnogi beže sa kripto tržištahttps://t.co/lupQ9YZBBQ
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) November 21, 2022
Pored razgovora o digitalnoj funti, Kanlif je takođe govorio o tome kako će kriptovalute uskoro biti podložne oštrijim propisima u Velikoj Britaniji.
On je rekao da bi „aktivnosti finansijskih usluga i entiteta koji sada naseljavaju kripto svet“ trebalo staviti „unutar regulatornog okvira“ i naveo „potrebu da se zaštite potrošači“ i „potreba da se zaštiti finansijska stabilnost“ kako bi opravdao svoje nastojanje za strožije propise o kriptovalutama.
Štaviše, Kanlif je sugerisao da želi da stvori regulisane verzije nekih tehnologija iz prostora decentralizovanih finansija (DeFi), kao što su „pametni ugovori“.
U DeFi-ju, ovi pametni ugovori omogućavaju ljudima da brzo pristupe raznim finansijskim uslugama bez potrebe da prolaze kroz centralizovanog posrednika. Ali Kanlif je rekao da Banka Engleske, Trezor i finansijski regulator Velike Britanije, Uprava za finansijsko ponašanje (FCA), rade na „regulatornom ‘peščaniku’” u kojem programeri mogu da istraže „da li postoje i kako postoje” rizici koje Kanlif povezuje sa DeFi-jem. „Može se upravljati do nivoa sigurnosti koji očekujemo od trenutnog sistema.“
Povrh ovih opštih regulatornih predloga, Kanlif je izneo kako će poseban zakon koji trenutno prolazi kroz parlament, Zakon o finansijskim uslugama i tržištima, nametnuti propise o stabilkoinima (kriptovalute koje su vezane za vrednost nacionalne valute).
Prema Kanlifu, ovlašćenja u zakonu će imati širok obim i odnosiće se na „sistemske sisteme plaćanja i usluge, poput novčanika, koji ih prate“ i na „izdavanje i čuvanje novčića“.
On je dodao da će Banka Engleske „detaljno konsultovati” ovaj regulatorni okvir početkom sledeće godine i da će neki od regulatornih zahteva uključivati zahteve da stabilni koini budu „u potpunosti podržani visokokvalitetnom i likvidnom imovinom”.
Osim svojih komentara na regulativu, Kanlif je ciljao na DeFi i blokčejn bez dozvole, rekavši da „još nije ubeđen da se rizicima koji su svojstveni finansijama može efikasno upravljati” DeFi softverskim protokolima i da „za mene ostaje veoma neizvesno pitanje da li bi upotreba blokčejna bez dozvole mogla da pruži neophodan nivo sigurnosti za aktivnosti koje su sastavni deo stabilnosti finansijskog sistema.
Kanlif je takođe insistirao: „Nismo spremni da vidimo inovacije po cenu većeg rizika.
Iako se Kanlif nije dotakao da li će digitalna funta narušiti anonimnost koju nudi gotovina ili nametnuti kontrolu potrošnje svojim korisnicima, centralni bankari i zvaničnici drugih zemalja i organizacija su bili spremniji kada su razgovarali o svojim CBDC planovima.
Zvaničnici Evropske centralne banke (ECB) i Federalnih rezervi Sjedinjenih Država (SAD) (Centralna banka SAD) potvrdili su da će digitalni dolar i digitalni evro imati manje anonimnosti od gotovine. Zvaničnici ECB takođe su predložili ograničenja potrošnje za digitalni evro.
I drugi moćni zvaničnici u globalnim institucijama otvoreno su hvalili način na koji CBDC dozvoljavaju vladama da „precizno kontrolišu na šta ljudi mogu, a na šta ne mogu da potroše svoj novac“ i predložili povezivanje CBDC-a sa digitalnim ličnim kartama.
Nulta Tačka/ReclaimTheNet