Sud u Tokiju potvrdio zabranu istopolnih brakova, Japan jedina zemlja G7 koja ne dozvoljava istopolne brakove
Sud u Tokiju je u sredu potvrdio zabranu istopolnih brakova, ali je rekao da nedostatak pravne zaštite za istopolne porodice krši njihova ljudska prava, komentar koji su tužioci pozdravili kao korak ka usklađivanju Japana sa drugim zemljama G7.
Japan je jedina nacija G7 koja ne dozvoljava istopolne brakove, a njen ustav definiše brak kao zasnovan na obostranom pristanku oba pola.
Iako vladajuća stranka premijera Fumija Kišide još nije otkrila planove da razmotri ovo pitanje ili predloži promene, nekoliko viših članova podržava istopolne brakove.
U presudi od srede, okružni sud u Tokiju rekao je da je zabrana ustavna, ali je dodao da nepostojanje pravnog sistema za zaštitu istopolnih porodica krši njihova ljudska prava.
„Ovo je zapravo prilično pozitivna presuda“, rekao je Nobuhito Savasaki, jedan od advokata uključenih u slučaj.
Iako brak ostaje između muškarca i žene, a presuda je to podržala, takođe je rečeno da trenutna situacija bez pravne zaštite za istopolne porodice nije dobra i sugeriše da se nešto mora preduzeti po tom pitanju – rekao je on.
Japan ne dozvoljava istopolnim parovima da se venčaju ili nasleđuju jedni druge, kao što je zajednička kuća, i uskraćuje im roditeljska prava na njihovu decu, dok čak i posete bolnici mogu biti problem.
Iako opštinski sertifikati o partnerstvu pokrivaju oko 60% stanovništva Japana, oni ne daju istopolnim parovima ista prava koja uživaju heteroseksualni parovi.
Presuda u Tokiju obećava da će biti uticajna jer prestonica ima ogroman uticaj na ostatak Japana.
Dejli mejl: Pedofili u Kaliforniji iz zatvora izlaze posle manje od godinu danahttps://t.co/jRbXSWdnJQ
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) November 29, 2022
Nestrpljivo se očekivalo nakon što su se nade podigle odlukom grada Sapora iz 2021. da je zabrana neustavna, iako je druga odluka u Osaki u junu potvrdila zabranu.
Osam tužilaca u tom slučaju reklo je da je zabrana u suprotnosti sa njihovim ljudskim pravima i zahtevaju odštetu od milion jena, iako je sud to odbio.
Ovo je teško prihvatiti- rekao je Gon Macunaka, šef aktivističke grupe Brak za ceo Japan.
I heteroseksualni i istopolni parovi bi trebalo da imaju jednake koristi od sistema braka, jer su svi jednaki pred zakonom, dodao je on.
U toj (presudi) je jasno rečeno da to nije moguće.
Ipak, priznanje da istopolnim porodicama nedostaje zakonska zaštita bio je „veliki korak“ – rekao je on.
Tužitelji, koji su nakon presude razvili transparent ispred zgrade suda sa natpisom „Korak napred za ravnopravnost u braku“, rekli su da su ohrabreni.
Odluka je doneta dan nakon što je američki Senat usvojio zakon o zaštiti istopolnih brakova i Singapur je ukinuo zabranu gej seksa, ali je ograničio izglede za legalizaciju istopolnih brakova.
Još dva slučaja su u toku u Japanu, a aktivisti i advokati se nadaju da će nagomilavanje sudskih odluka koje podržavaju istopolne brakove na kraju naterati zakonodavce da promene sistem, čak i ako je to malo verovatno uskoro.
Situacija je ograničila fond talenata za globalne firme, kao što su grupe kao što je Američka privredna komora u Japanu istakle, pozivajući na promene.
„Razmišljajući o budućnosti svog života, oni ne vide ništa u Japanu“, rekao je Masa Ianagisava, šef glavnih službi u banci Goldman Sachs i član grupe Brak za ceo Japan.
Nulta Tačka/Mediji