Teksas zabranio TikTok
Osoblju američkih vladinih agencija u Teksasu više neće biti dozvoljeno da preuzimaju i koriste kinesku aplikaciju za društvene mreže TikTok na uređajima koje je obezbedio njihov poslodavac, objavio je u sredu guverner Greg Abot.
Objašnjavajući zabranu, on je naveo navode da Peking možda koristi platformu za tajni pristup osetljivim informacijama, što je Kina više puta demantovala.
U pismu državnim zvaničnicima, Abot je napisao: „TikTok prikuplja ogromne količine podataka sa uređaja svojih korisnika – uključujući kada, gde i kako sprovode internet aktivnosti – i nudi ovu kolekciju potencijalno osetljivih informacija kineskoj vladi“.
Takođe u sredu, državni tužilac Indijane Todd Rokita tužio je TikTok, tvrdeći da je doveo korisnike u zabludu u pogledu mogućnosti kineske vlade da pristupi njihovim podacima.
Guverner Merilenda Lari Hogan najavio je sličnu zabranu u utorak, koja utiče na TikTok zajedno sa kineskim tehnološkim gigantima Huawei i ZTE.
Komentarišući Hoganovu odluku, predstavnik TikTok-a je rekao za ABC news: „Verujemo da su zabrinutosti koje dovode do ovih odluka u velikoj meri podstaknute dezinformacijama o našoj kompaniji. Platforma društvenih medija takođe je rekla da je otvorena za dijalog „sa kreatorima državne politike kako bi razgovarali o našoj praksi privatnosti i bezbednosti“.
Barselona: Organizuju transvestitske radionice za decu od 6 godinahttps://t.co/aec4UJioSD
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) December 8, 2022
Sredinom novembra, portparolka kineskog ministarstva spoljnih poslova Mao Ning kritikovala je direktora FBI Kristofera Reja zbog, kako je ona opisala, pokušaja da diskredituje kineskog tehnološkog giganta koji se takmiči sa zapadnim platformama društvenih medija.
Ova primedba je usledila nakon što je Rej rekao tokom saslušanja Komiteta za unutrašnju bezbednost Predstavničkog doma da njegova agencija „ima zabrinutost za nacionalnu bezbednost… u vezi sa TikTokom“.
„Uključuju mogućnost da bi kineska vlada mogla da je koristi za kontrolu prikupljanja podataka o milionima korisnika“, rekao je tada zvaničnik.
Američka obaveštajna zajednica dugo je sumnjala da je TikTok špijunski alat koji koristi kineska vlada. Trampova administracija je čak zapretila da će zabraniti aplikaciju u SAD.
ByteDance, kompanija koja je vlasnik platforme, insistira na tome da TikTok čuva podatke američkih korisnika van Kine. Takođe poriče da radi za Peking.
PODCAST MARIO ZNA- DA LI MOŽEMO DA SE IZVUČEMO IZ BEDE
Nulta Tačka/InfoWars